V sídlištně-hospodářských objektech a řemeslnickém areálu starých Slovanů, ale také přímo pod širým nebem, předvádělo 125 skautů a skautek z Modré a Jalubí ve věku od šesti do patnácti let své kuchařské umění.
Z přinesených kulinářských surovin a ingrediencí vařili na otevřených ohništích jídla docela obyčejná, ale i nejrůznější speciality, o nichž si Slované mohli nechat jenom zdát.
„Ačkoliv je leden zimním měsícem, letos jeho poslední dny a ze začátku února připomínaly spíš jarní počasí. V některý z minulých ročníků býval archeoskanzen při zimním skautském vaření pod sněhovou peřinou, dokonce rtuť teploměru zabloudila až na minus patnáct stupňů Celsia,“ připomenul tehdejší velice tvrdé podmínky Miroslav Kovářík, vůdce Skautského střediska Modrá a starosta obce. Naopak v roce 2009 bylo podle něj stejně pěkné počasí jako letos.
Rtuť teploměru se tehdy vyšplhala na třináctý dílek nad nulou. „Letošního zimního vaření se zúčastnilo deset soutěžních vařících týmů ze skautských družin. Skauti měli několikrát k přípravě nejrůznějších pokrmů tvrdé podmínky,“ konstatoval Miroslav Kovářík.
Připravovat jídla na otevřeném ohništi nebo v hliněných pecích, jaké měli Slované v 9. století, nebylo vůbec jednoduché.
„Rok od roku odborná porota zjišťuje, že skautští kuchtíci a kuchtičky jsou šikovnější. Práce v nejednoduchých podmínkách jim jde lépe od ruky. Připravují přímo fantastická jídla podle zcela netradičních receptů,“ vysekli mladým skautům pochvalu Jindřich s Marií Kuželovou z Uherského Hradiště.
Souhlasně jim přikyvovali další manželské páry z Jalubí, Modré, Velehradu a Salaše, které se skautské akce zúčastnily.
Návštěvníci zimního skautského vaření ochutnali několik dobrot připravených skauty. Nenašli jídlo, které by se nedalo jíst.
„Všechna jídla byla jedlá, některá dokonce výtečná. Skauti se při vaření nepopálili, nezpůsobili žádný úraz, proto všechny družiny dostaly diplom a sladké odměny,“ řekl závěrem zimního vaření vůdce Skautského střediska Modrá.