Celkem na akci přišla více než tisícovka návštěvníků, z nichž někteří si nenechali ujít ani návštěvu Klenotnice Velké Moravy. Nechyběl jarmark medových výrobků a včelích produktů s různými druhy medu, medovým pivem, medovinou, medovými oplatky, medovou zmrzlinou či keramikou s příslušnými motivy. Příchozí mohli medové pochutiny okoštovat v atmosféře hudebního podkresu cimbálové muziky Denica. Z Včelárstva Bojda dorazil už poněkolikáté Jozef Bojda s medy květovými, ochucenými i ovocem v medu. „Jezdíme sem každý rok, a pokud se uskuteční další Den medu, rádi přijedeme znovu,“ řekl včelař.
Pro soutěživé bylo připraveno klání ve stloukání másla. Zúčastnily se čtyři týmy, které zpracovaly 20 litrů 35% smetany. Celkem z ní stloukly osm kilogramů másla. Vítězem se stal rodinný tým z Českého Těšína Filipova banda, což byl tým nejmladšího účastníka soutěže s rodiči. Jejich máslo bylo ohodnoceno jako nejlepší. Tato rodina v minulosti krávu chovala a mléko na máslo doma zpracovávala. „Stloukat máslo nás naučila babička,“ potvrdili. Po vyhodnocení pak návštěvníci máslo a syrovátku zkonzumovali.
Podle starosty Modré Miroslava Kováříka se akce příští rok uskuteční pravděpodobně až někdy na podzim, začátkem října. „Letos bylo příliš velké vedro, takže se termín pokusíme posunout na chladnější dny,“ potvrdil.
Středověká kuchyně láká
Tečku za prázdninami definitivně udělá ochutnávka středověké kuchyně v posledním prázdninovém týdnu. Až do středy 28. srpna bude v areálu skanzenu možno ochutnávat středověkou kuchyni v podobě různých placek, pomazánek a polévek. K jídlu budou také dobroty z divočiny a ovocná vína a octy od slovenského výrobce.
O medu a jeho účincích věděli už staří Číňané, Egypťané i Římané. První zmínka o medu se objevila v Pavoučí jeskyni poblíž Valencie ve Španělsku v roce 1919 a je stará nejméně 8000 let. Účinky medu znali velmi dobře i naši slovanští předci, kteří dokázali s pomocí medu léčit různé neduhy a respirační choroby. Med má totiž vynikající antibakteriální a antiseptické účinky.