„Vzniká spousta staveb, které do celkového rázu vesnice vůbec nezapadají. Dnes si každý postaví, co chce a dohromady to potom vůbec neladí," zlobí se sedmasedmdesátiletý Václav Pecka z Modré. Dříve podle něj měla každá obec svou komisi výstavby, která dohlížela na jakousi jednolitost vesnice. „V současnosti o všem rozhodují pouze stavební úřady a jejich dohled je v tomto směru méně přísný," myslí si bývalý stavař, který 24 let předsedal stavební komisi v Modré.

Samotné obecní úřady údajně příliš možností, jak tento trend ovlivnit, nemají. „Domnívám se, že je špatně nastavený stavební zákon. Zastupitelstvo či starosta nemají příliš možností, jak výstavbu ovlivnit. Jedná se často o pěkné stavby, které ale nezapadají do konceptu vesnice moravského Slovácka. Ideální místo pro tyto domy bych viděl spíš někde na okraji obce," vyjádřil se starosta Modré Miroslav Kovářík.

Stejný názor zastává i jeho kolega ze Suché Loze Václav Bujáček. Obec se podle jeho slov ke každé stavbě v rámci stavebního řízení sice vyjadřuje, k jejímu názoru se nicméně pouze přihlíží.

„I kdybychom chtěli zachovat ráz slovácké vesnice sebevíc, jako argument pro zamítnutí stavby je to slabé a stavebník si svou podobu domu na úřadech stejně vyběhá. Poukáže třeba na to, že domů s rovnou střechou je v centru obce už několik, tak proč by ji nemohl mít i on," dává příklad Václav Bujáček. O něco větší možnosti mají v tomto směru podle něj pouze obce, které se nachází v Chráněné krajinné oblasti.

Nejinak to vidí i v Boršicích, kde před několika lety přímo v centru obce vyrostl srub, jenž do okolní zástavby absolutně nezapadá. „Tato záležitost se řešila ještě za předchozího vedení obce. Jedná se o řádně schválenou stavbu a já k tomu nemám co říct," nechtěl tuto zvláštnost první muž Boršic Roman Jílek příliš komentovat.

Slova starostů o nedostatečných kompetencích potvrzuje i stavební úřad. „Obce opravdu nemají mnoho prostředků, jak výstavbu na svém území ovlivnit. Víceméně je to pouze formou regulace výstavby při územním plánování," uznal Rostislav Novosad, vedoucí stavebního odboru v Uherském Hradišti.

Obecní úřady jsou podle něj účastníky každého stavebního řízení, námitky se ale prý objevují jen ojediněle. „V praxi obce proti stavbám vystupují jen velmi málo. Někdy se sami divíme, že s některými stavbami dávají souhlas. I když se třeba starostům často nový objekt nelíbí, bývají rádi, že do vesnice přicházejí noví lidé," snaží se Rostislav Novosad najít vysvětlení.

Stavební úřady podle jeho slov nejsou nakloněny tomu schvalovat v obcích nějaké stavební extrémy. „Je ale fakt, že se dnešní vesnice z dřívější jisté jednotvárnosti dostávají k daleko větší rozmanitosti a konzervativněji založení lidé s tím mohou mít někdy problém," uzavřel Rostislav Novosad.