Každá dívka, která sní o kariéře modelky, musí počítat s tím, že se třeba nikdy nestane hvězdou světových mol

„Pořád o tom přemýšlím, baví mě móda, ráda se hezky namaluju a učešu. Okolí i rodina mi říkali, abych to zkusila, že na to mám. Tak do toho asi půjdu,“ svěřila se Eva Pokorná ze Zlína. Podobně uvažuje i další středoškolačka. „Ráda bych si udělala modelingový kurz, už jsem se rozhlížela, kde se dá nějaký absolvovat. Třeba budu jednou slavná,“ usmála se s nadějí Petra Bezděková z Kroměřížska.

O tom, že práce modelky však není jednoduchá a procházce po přehlídkovém mole anebo luxusnímu kalendáři předchází tvrdá dřina, však řada adeptek nemá zdání.

„Ze začátku budete chodit nevýznamné přehlídky jako řadová modelka, čelit různorodým tlakům, připravte se na rivalitu mezi kolegyněmi. Tady obstojí pouze silné osobnosti a ti, kdo se rozhodli jít za svým cílem,“ vzkázala zájemkyním o modelingovou branži Veronika Budínská ze Zlínska, která již řadu let pracuje jako modelka v zahraničí.

Vyhrajte vstupenky na Truck sraz v Březůvkách

Soutěž o lístky na sraz a doprovodný program, který se koná v sobotu 21. srpna.

Více informací o soutěži a samotné akci zde!

Zároveň dodává, že dívky se často nejen přeceňují, ale i podceňují. Její slova potvrzuje i zkušený módní fotograf a majitel fotostudia Michal Pavlásek z Uherského Hradiště. Profesionálnímu fotografování se věnuje už patnáct let. Pravda o tom, že dívka nemusí být vysloveně krásná, aby se stala modelkou, je podle něj platná stále.

„Hlavně musí být něčím zajímavá, mít charisma, člověk musí mít touhu ji vidět podruhé, potřetí,“ nastínil Michal Pavlásek.Vyvrací zároveň mýty o tom, že vysloveně krásné dívky musejí být zároveň vděčným objektem také pro fotografa.

„Fotogeničnost je něco, co většinou ani na první pohled nepoznáme a z vlastní praxe vím, že skoro vůbec nesouvisí s krásou,“ vysvětlil profesionální fotograf. Doplnil, že například s modelkou, kterou poslali z agentury a dopředu ho upozornili, že s ní bude zřejmě mít hodně práce, nafotografoval fotky daleko lepší než s klasickou kráskou.

Kde najít agentury ve Zlínském kraji

Dívky, které by se chtěly dát na dráhu modelky, se mohou pokusit začít i ve Zlínském kraji. Například u agentury Fashion-Face z Kroměřížska. Ta zastupuje zhruba čtyři stovky modelek a modelů. K jejich klientům patří například i známý pražský klub SaSaZu. Při práci se neomezují pouze na Zlínský kraj, ale působí celorepublikově. Zastupují například Dominiku Hužvárovou anebo Leonu Krkoškovou.

„Pokud má někdo zájem se zařadit do našeho týmu, musí si v první řadě sám ověřit, zda odpovídá kritériím uvedeným na našem webu. Pokud ano, sjedná si s námi schůzku anebo jej pozveme na první nejbližší casting,“ sdělila jednatelka agentury Jana Frantíková.

Obezřetnost je důležitá

Další možností je třeba Studio 365, které má pobočky prakticky po celé republice. V kraji je to třeba ve Zlíně, Kroměříži nebo ve Valašském Meziříčí. Podle slov manažerky Jany Mrázové spolupracuje s řadou významných firem, jako jsou například Brněnské veletrhy a výstavy, s renomovanými agenturami, jako je třeba Studio 91, Elite Model Management či Unique One, i módními tvůrci Helenou Bedrnovou či Irenou Šikulovou.

„Naše agentura plánuje od 20. srpna velký podzimní casting nových tváří NEW FACE 2010. Co se týče parametrů modelky, dnes již neplatí, že dívky musí být 175 či 180 centimetrů vysoké, hovoříme-li o českém trhu. Zastupujeme i dívky vysoké okolo 165 centimetrů, které předvádějí na módních přehlídkách v České republice,“ uvedla manažerka Mrázová. Agentura, fungující od roku 1996, pořádá i kurzy modelingu pro nové adepty.

Přihlášky přes webovky či osobně

Ve Zlíně se nachází také Pure Agency. Ta zastupuje okolo sto deseti modelů a modelek, které je možno vidět při prezentacích různých značek a firem. Těmi jsou například Andrie, Benetton, Centro Zlín a další. V agentuře jsou také finalistky soutěží krásy, které se účastní prestižních přehlídek a celorepublikových reklamních kampaní.

„Uchazeči se mohou přihlásit buď přes webové stránky, osobně, nebo účastí na castingu, který dvakrát do roka pořádáme.U děvčat je rozhodující výška, tedy minimálně 170 centimetrů, postava, fotogeničnost. Pokud se týká fotomodelingu, nemusí být výška rozhodující,“ uvedla jednatelka Renata Mejzrová.

Doporučení, čeho si všímat při výběru agentury, shrnul Michal Pavlásek. „Při posuzování nabídek od agentur a fotografů je třeba být ve střehu a vždy se dívat na reference, zázemí, klienty, publicitu,“ uvedl fotograf.