Do metropole Slovácka přijelo celkem dvacet žáků se čtrnácti učiteli. „Jedná se o dvouletý projekt, jehož výsledkem bude výstavba velkého modelu železnice, kterou symbolicky propojíme všechny partnerské země. Každá škola představí vlastním způsobem kulturu, historii, jazyk, hudbu, tradice, náboženství, jídlo a přírodu svého státu," vysvětlil pověřený ředitel Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti Jan Vorba.

Poznají kulturu a zvyklosti států

Projektu se účastní základní i střední školy. Žáci a studenti tak budou pracovat ve věkově smíšených skupinách, vyměňovat si informace, zkušenosti a vzájemně si pomáhat. „Neodmyslitelnou součástí spolupráce budou i společné návštěvy, při kterých se budou moci učitelé i žáci setkat se svými zahraničními kolegy a na vlastní kůži poznat kulturu a zvyklosti daného státu," dodal Vorba.

Model železnice budou vytvářet žáci a studenti ze škol Německa, Rakouska, Maďarska, Španělska, Polska, Řecka a Itálie.

Zástupce škol, kteří na Uherskohradišťsku setrvají do pátku 21. září, přivítal v úterý na radnici v Uherském Hradišti místostarosta Evžen Uher, který má oblast školství na starosti. Delegace navštíví například Archeoskanzen Modrá, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a školu UNESCO, kde zahájí práci na železničním modelu.