„Zvažovali jsme několik variant, kam model umístit, tak aby si ho mohli lidé prohlédnout. Uvažovali jsme například o výkladních skříních velkých prodejen ve městě, nicméně nenašli jsme takový prostor, kam by model vešel,“ podotkla před nedávnem mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.
Město hledá novou podobu Masarykova náměstí pět let. „Jeho stavebně technický stav již dávno neodpovídá současným nárokům na jeho vzhled a způsob využívání – dopravní řešení, bezpočet obrubníků, velká převýšení, problém bezbariérového přístupu, různorodý povrch, nedostatečné osvětlení, rozličný mobiliář, absence technických instalací pro pořádání kulturních, sportovních akcí, jarmarků jsou dnes problematickými znaky centrálního prostoru, který byl formován již od středověku,“ podotkl architekt města Aleš Holý.
První snímky modelu, které se objevily v médiích už „stihly“ některé z obyvatel města nadchnout, ale i pobouřit. „Například umístění pódia nedaleko kostela je pro mě nepřijatelné. Hluk z této plochy může rušit bohoslužby a zakrývat část kostela,“ domnívá se hradišťský farář Petr Dujka.
V roce 2004 město vypsalo soutěž na ztvárnění Masarykova náměstí a Havlíčkovy ulice.
K dalšímu dopracování byli v roce 2005 vybráni mladí hradišťští architekti Karel Kloupar a Tomáš Hruška. V roce 2007 město podle jejich konceptu dokončilo rekonstrukci Havlíčkovy ulice a v plánu je i rekonstrukce náměstí. „Věcné připomínky postupně přerostly v diskusi zúženou na několik málo témat – umístění pódia, stánky, stromy a mobiliář. Architekti proto připravili fyzický model a aktualizované vizualizace připravovaného projektu rekonstrukce Masarykova náměstí. Cílem bylo předložit dostatečně reálné podklady pro další diskusi,“ dodala mluvčí města Zemčíková. Datum úpravy náměstí ale zatím představitelé města neznají. Práce začnou až po zajištění peněz z dotačních titulů.