Dnes jsou tam místo automatu na oblíbený bílý nápoj trhovci. Proč mlékomaty z města zmizely, netuší. „Je to velká škoda. Chuť mléka z automatu se s tím kupovaným nedá vůbec srovnat. Občas jsme ho doma pili se ženou jen tak, bez převaření, dětem jsme ho ale pro jistotu nechali přejít varem. I po převaření ale mělo stále vydatnou chuť," vzpomíná Roman Polášek.

Mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma připomněl, že ve městě byly ještě nedávno umístěny dva mlékomaty. V roce 2010 stál jeden z nich u tamního nákupního střediska. Byl však v provozu pouhé tři měsíce. Další mlékomat pak nabízel své služby zhruba rok u obchodního domu Centrum nedaleko autobusového nádraží. O instalaci dalšího mlékomatu požádal provozovatel, který chtěl přístroj umístit u supermarketu v těsné blízkosti hradišťského autobusového nádrží. Svůj záměr však nakonec neuskutečnil. „Na pozemcích v majetku města se aktuálně nenachází žádný automat na mléko. V současné době neevidujeme žádného nového zájemce o pronájem místa k umístění automatu na mléko," sdělil Jan Pášma. Ředitel Krajské veterinární správy SVS pro Zlínský kraj František Mahdalík uvedl, že největší počet automatů na území někdejšího okresu Uherské Hradiště byl v roce 2010. Jednalo se celkem o dvanáct přístrojů. „V roce 2011 bylo mléčných automatů deset, k dalšímu úbytků mléčných automatů došlo v roce 2012 na pouhé 4 přístroje," informoval František Mahdalík. K dnešnímu dni se na území bývalého okresu Uherské Hradiště nachází jen dva takové automaty, a to ve Vlčnově a Uherském Brodě. O umístění nových přístrojů v poslední době nikdo SVS nepožádal. Ve Zlínském kraji se nachází celkem 18 takových zařízení. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben stávající situaci na trhu s „točeným" mlékem považuje za normální vývoj. „Obecně lze říci, že po prvním boomu, kdy automaty na prodej mléka rostly jako houby po dešti, se situace stabilizovala a po určitém poklesu již nepřibývají. Logicky je zájemců o tento prodej jen určitý počet a více prodat zřejmě tímto způsobem asi není možné," konstatoval Josef Duben.

Provoz mlékomatů povoluje krajská veterinární správa. Mléko musí splňovat podmínky jako pro prodej do mlékárny, automat musí být pravidelně čištěný a je kontrolovaný. „Zákazník si musí uvědomit, že si kupuje tepelně neošetřené mléko. Prostřednictvím informací z prodejního automatu musí být upozorněný, že mléko se smí konzumovat po převaření. Jsou ovšem i takové automaty, kde je mléko pasterizováno na místě, o čemž je též zákazník informován," vysvětlil Josef Duben.

Největší zájem o „služby" mlékomatů byl roce 2010. „Když jsme začínali, tak zájem o mléko byl obrovský. Také výkupní ceny byly nižší. V republice jsme měsíčně instalovali dvacet až třicet automatů. Během půl roku vyrostlo na území republiky na 160 automatů. Na Uherskohradišťsku se jednalo zhruba o deset přístrojů, ve Zlínském kraji pak o asi 25 automatů," připomněl prodejce mlékomatů Tomáš Kořínek. Dodal, že prvotní zájem o mléko z automatů srazily výroky někdejšího hlavního hygienika Michaela Víta. „Pan Vít mluvil o tom, že mléko může obsahovat nebezpečné, zdraví škodlivé látky. Zapomněl ale uvést, že mléko, které je dodáváno do automatů, prochází náročným kontrolním mechanismem, takže je možnost obsahu nebezpečných látek prakticky vyloučena," upozornil Tomáš Kořínek.

Provozovatelé mlékomatů i jejich výrobci se ale shodují v tom, že za poklesem zájmu o mléko z automatů stojí více faktorů. Přístroje podléhají přísným hygienickým normám, je nezbytné je často kontrolovat a jejich provoz je poměrně náročný. Mléko v nich se musí měnit každý den. „Myslím si také, že tato novinka se brzy omrzela. Také já jsem zpočátku kupoval mléko v automatu prakticky denně. Pak se mi přestalo chtít ho převařovat a začal jsem mléko z automatu střídat s produktem z obchodu. Teď už kupuji mléko jen v obchodě," přiznal Josef Hořický z Uherského Hradiště. Zda se situace zlepší a zájem o provoz mlékomatů začne být opět pro provozovatele i zákazníky zajímavý, si v současné době nikdo netroufá jednoznačně odhadnout. Tomáš Kořínek ale věří, že další vzestup zájmu o mléko nemusí být daleko.

„V souvislosti s oblibou farmářských trhů a zdravých potravin je evidentní i zájem o čerstvé kravské mléko. Oslovuje nás řada potenciálních zákazníků, kteří o takové mléko stále více stojí. Proto si myslím, že zhruba do jednoho roku by se zájem o mlékomaty mohl opět výrazně zvednout," dodal Tomáš Kořínek.