„Události na jižní Moravě minulý čtvrtek mě velice zasáhly, protože nebydlím tak daleko od míst postižených tornádem. V daných obcích mám i přátele, které navštěvuji. Rozhodl jsem se proto letošní pěší pouť věnovat všem postiženým touto katastrofou a pokusím se touto cestou vybrat peníze pro potřebné, prostřednictvím Dárcovské výzvy pro projekt Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy,“ řekl Deníku mladý Hradišťan s tím, že než dorazí do svého cíle, dal si závazek vybrat 15 tisíc korun. Do posledního června na jeho výzvu reagovalo 24 lidí, kteří na daný projekt věnovali více než 15 tisíc korun.

V těchto dnech už Maxim Jilík míří z Košic k Nízkým Tatrám. Dál jej pak čeká pochod k Banské Bystrici, přes Velkou Fatru a Trenčín k Velké Javořině, odkud se ale z Cesty hrdinů SNP odpojí a přes Prakšickou pahorkatinu půjde do rodného Uherského Hradiště.

„Z Javořiny zamířím domů. Ujdu proto zhruba 90 procent Cesty hrdinů SNP, což bude asi 670 kilometrů,“ přiznává Maxim Jilík.

Denně urazí kolem 40 kilometrů a počítá i s tím, že jej čeká průchod územím s největší kumulací medvědů ve střední Evropě.

„Je to tak, trasa vede slovenskými pohořími, kde je medvědů opravdu hodně. Letos ale tudy jde víc lidí a své zážitky spolu rozebírají na portálu Cesta SNP.sk. Píšou tam, že medvědy opravdu potkali, že je viděĺi, ale neměli s nimi žádný problém, takže doufám, že i já budu součástí této zkušenosti,“ směje se mladý Hradišťan.

Cesta hrdinů SNP
Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území České republiky. Je pojmenována podle Slovenského národního povstání (SNP)
Cesta hrdinů SNP je nejdůležitější turistická trasa na Slovensku. Prochází většinu oblastí Slovenska, kde probíhaly významné akce Slovenského národního povstání a při osvobozování Slovenska v letech 1944 a 1945. Cesta je značená červeným turistickým značením a po většinu trasy je totožná s Evropskou dálkovou turistickou trasou E8.