Po oblouku železničního mostu přes řeku Moravu se za kovového lomozu producírovala skupinka několika lidí.

„Šli velice rychle. Než jsem doběhla pro foťák, byla už na konstrukci druhá parta dobrodruhů. Měli v rukou tatary, je tedy jasné, že šlo o šlaháče,“ popsala nezvyklý úkaz Milena Marešová s tím, že za pětadvacet let, co na sídlišti bydlí, takový případ mostní ekvilibristiky neviděla poprvé.

Jedná se přitom o velmi riskantní chování. Lidé takto pokoušející štěstí se ocitají v patnáctimetrové výšce nad hladinou Moravy. Navíc se tím dopouštějí protiprávního jednání. „Tyto osoby mohly porušit zákon o dráhách. V případě jejich ztotožnění by byla celá věc předána příslušnému správnímu orgánu, v tomto případě drážnímu správnímu úřadu. Přestupky by v blokovém řízení mohla projednat také Policie České republiky,“ konstatoval velitel Městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.

Ten také dále uvedl, že strážníci byli v minulosti dvakrát k podobnému případu přivoláni, akrobaty se ale ani jednou nepodařilo vypátrat.

K nejzávažnější zápletce na hradišťském železničním mostě došlo v posledních letech na jaře 2010. Opilý muž z Hluku chtěl skokem z mostního oblouku skoncovat se svým životem. K sebevrahovi se vydaly hned dvě policejní hlídky. „Policistům se pomocí vyjednávání podařilo mladého muže dostat po oblouku trochu níže. Tam ho strhl na bezpečnou stranu, do kolejiště, kolega, který se k němu nepozorovaně přiblížil z vrchu zezadu. Železniční doprava byla tehdy kvůli akci zastavena,“ připomenul dramatické okamžiky uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Bizarní věci se na železničním mostě ostatně děly už před desetiletími. V motoristických kruzích se dodnes traduje příběh o tom, jak staroměstský motocyklový závodník a tehdy i výborný krasojezdec Milan Šobáň v sázce přejel mostní oblouk na motocyklu typu Manet S-100. „Bylo to někdy v polovině padesátých let. To jsem zvládal i jiné věci, třeba projet celou trasu z Velehradu do Starého Města vestoje na sedle. A co jsem vyhrál? No přece večer v hospodě,“ směje se dnes stále aktivní senior.