Zatímco Martin Balouch z Bánova (Gymnázium Uherské Hradiště) získal stříbrnou medaili, Stanislav Chvíla z Veletin (Gymnázium Jana Amose Komenského Uherský Brod) si domů veze medaili bronzovou.

„Studenti museli vyřešit obtížností sice průměrné, ale rozsahem a časovou náročností vysoce nadprůměrné úlohy. Jen zadání devíti teoretických úloh čítalo 50 stran textu," přiblížila náročnost olympiády Hana Helísková z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

A to potvrzují i sami účastníci.

„Konkurence byla opravdu silná, hodně dobří jsou hlavně studenti z Asie. Já osobně jsem měl problém především s praktickou částí, kterou jsem časově nezvládl, nicméně tou teoretickou jsem to pak napravil," sdělil své dojmy z olympiády stříbrný Martin Balouch. Náročné bylo ovšem pro české účastníky už jen samotné prostředí letošní olympiády.

„Trvalo mi nějaký den, než jsem se vůbec aklimatizoval na horké a vlhké vietnamské počasí, takže o to byla olympiáda pro mě náročnější. Jinak ale musím pochválit tamější organizaci, která byla na vysoké úrovni," doplnil svého kolegu bronzový Stanislav Chvíla.

Již 46. ročník Mezinárodní chemické olympiády se tento rok uskutečnil ve dnech 20.-29. července 2014 ve vietnamské Hanoji. V konkurenci 291 účastníků ze 75 zemí světa přivezli Češi z Vietnamu celkem čtyři medaile. Úspěch týmu doplnili Míša Krákorová z Brna s bronzovou medailí a Adam Přáda z Ostrova, který se umístnil na zlatém prvním místě. Tým České republiky při tomto podniku od roku 2009 už po šesté v řadě získal čtyři medaile.