Ve sklepení Stojanova gymnázia ve Velehradě se jimi představilo pětačtyřicet mladých lidí z Francie, Itálie, Polska, Rumunska, Turecka a České republiky, kteří se v průběhu posledního červencového týdne věnovali v poutní obci multikulturní tematice a podle vlastního scénáře se učili natočit krátký film.

„Účastníci získávali od lektorů, kupříkladu od vystudovaného filmaře Ondřeje Sovíka, informace o postupech při psaní scénáře, natáčení i následném střihu videa, ale především společně tvořili a zkoušeli uplatnit tyto postupy v praxi," uvedla Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež (ICM) Prostějov, které projekt organizovalo.

Jazyková bariéra nebyla v průběhu týdenního projektu žádnou překážkou. Angličtina, která zněla při workshopech, národních večerech, natáčení filmů v mezinárodních skupinkách či při zábavě od rána do večera, byla pro všechny účastníky dobrou školou. „Zmíněné krátké filmy byly natočeny v angličtině, protože to byl komunikační jazyk všech skupin, které na snímcích pracovaly. Filmy by měly být dostatečně srozumitelné i pro diváky," potvrdila Kateřina Opatrná.

Mladí lidé z šesti zemí ve věku od čtrnácti do pětadvaceti let, kteří týden pobývali v poutním Velehradě, natočili šest zajímavých snímků, aby podpořili spolupráci, solidaritu a snahu o vzájemné kulturní obohacení národů různých menšin.

„Projektu Multikulturalita kolem nás jsem se zúčastnila proto, že mě jeho téma zaujalo, ale také proto, že se ráda vzdělávám. Jsem ráda, že jsem se naučila pracovat s kamerou, svěřila se Italka Oume Sall, která až už do Česka zavítala, na Velehradě byla poprvé v životě. Neskrývala radost z toho, že s mladými lidmi z Turecka, Rumunska a Polska mohla podílet na střihu, kameře i režii filmu Bělochu, mazej domů!

„Projekt multikulturalita kolem nás se nám podařilo zrealizovat v rámci mezinárodní výměny mládeže, která je součástí evropského programu Mládež v akci, ale také za finanční podpory České národní agentury Mládež," řekla plná nadšení Kateřina Opatrná z ICM Prostějov. Ona ale i účastníci projektu, kupříkladu Mihai Zanescu z Rumunska, Adrianna Grzesiak z Polska či Ernesstine Cissé z Francie, si pochvalovali, že Stojanovo gymnázium Velehrad jim vytvořilo k naplnění projektu i pobytu velice příznivé zázemí i podmínky.