Řada vinařů se totiž známkou Svatomartinské víno nechlubí proto, že o ni nežádají. Víno přesto prodávají, jen nenese název Svatomartinské, ale na etiketě je napsáno „mladé víno". Některé vinaře odrazuje poplatek, který při žádosti o známku Svatomartinské víno musejí zaplatit.

Třem Svatomartinským vínům 2015, odrůdám Moravský portugal, Muškát moravský a Müller Thurgau z Vaďurova vinařství Polešovice a mladým vínům odrůdy Svatovavřinecké, Muškát moravský a Müller Thurgau ze Dvora pod Starýma horama požehnal v Boršicích tamní římskokatolický kněz Anton Kasan.

„Značka Svatomartinské víno je garancí prvotřídní jakosti, kterou stvrdili odborně zdatní degustátoři. Aby víno dostalo záklopku s nápisem Svatomartinské víno 2015 a ikonu jezdce na koni, musí projít přísným hodnocením odborníků," vysvětlil Jaroslav Vaďura. Netajil se tím, že jeden z jeho přihlášených vzorků Svatomartinského u odborníků neprošel. Vyvrátil neopodstatněné názory některých lidí, kteří o Svatomartinském tvrdí, že je nevyzrálé a bolí z něj hlava. Jsou to podle něj vína mladá, lehká, ovocitá a doslazují se jen minimálně.

„V úterý 10. listopadu jsme ukončili sklizeň červených odrůd, a to Frankovky, ve středu jsme ještě nakoupili z Vinohradnické společnosti Polešovice 74 centů hroznů," svěřil se polešovický vinař. Nechal se slyšet, že letošní ročník je pro vinaře výjimečný nejen po stránce úrody hroznů, ale i jejich vyzrálosti a kvality. „U posledního sběru Ryzlinku rýnského v trati Novosady jsme naměřili 28,5 stupně cukernatosti a víno z něj bude jako výběr z bobulí," neskrývali radost Jaroslav a Zbyněk Vaďurovi.

Pod Starýma horama se nejen odšpuntovaly láhve mladého vína, které se koštovalo, pojídaly se pěkné vypečené husičky se zelím a knedlíkem, ale nechyběl ani humor. „Na otázku, zda je lepší mladé nebo mešní víno odpovím takhle. Mešní, které pijí kněží při mši, je nejsilnější. Jeden pije, všichni zpívají a mají náladu a dva už vybírají na nové," podělil se o úsměvný názor páter Anton Kasan.