Jak po uplynulých krajských volbách hodnotí výsledky, jak výhodné je podle něj mít v čele kandidátky senátora a podnikatele Ivo Valentu nebo jak vidí budoucnost Svobodných a Soukromníků v české politice, prozradil v rozhovoru.

Strana Svobodných a Soukromníků uspěla v krajských volbách v Plzeňském (jako součást čtyřkoalice společně se STAN a Patrioty) a Zlínském kraji, v obou získala po čtyřech mandátech, považujete to za úspěch?

Naše koalice určitě vzbuzovala velká očekávání. Na druhou stranu je třeba připomenout, že naše koalice vznikla teprve na začátku letošního roku, ještě před pár měsíci nás nikdo pořádně neznal, a i přesto jsme bodovali ve dvou krajích. Myslím si, že je důležité také to, že jsme prokázali, že naše strany jsou schopny se domluvit, vytvořit společný program a také společně pořádně šlápnout do pedálů během volební kampaně. Krajské volby také ukázaly na spoustu zajímavých osobností, které se objevily na našich kandidátkách po celé České republice, a zároveň jsme posílili značku Soukromníků. Takže to považuji za úspěch.

V rámci volební kampaně, která bezesporu sehrála také významnou roli, jste vsadili na burčák, dobrou kávu, pivo, klobásky a cimbálovku. Sám jste se tematicky oblékl. Byla to pro vás povinnost, nebo naopak příjemná změna vyměnit košili a oblek za kroj?  close Michal Dvouletý. info Zdroj: Archiv M. Dvouletého zoom_in

Tak rozhodně nešlo o žádnou přetvářku. Vždyť víte, že se folkloru dlouhé roky věnuji a že i když dnes už aktivně nepůsobím v žádném souboru, tak si kroj každoročně oblékám minimálně na slovácké slavnosti vína. Navíc jsme chtěli, aby naše předvolební aktivity byly naprosto přirozené a dá se říct i spontánní. Proto jsme vsadili na to, co je nám blízké. Burčák, klobásky nebo dobrá káva tak prostě nemohly chybět.

Heslem volební kampaně bylo „Volte Ivoša". Není to podle vás až příliš familiární?

Proč familiární? Vždyť už během senátní kampaně takto lidé úplně běžně pana Valentu oslovovali. Takže „Ivoš" zůstal i v okamžiku, kdy se stal lídrem společné kandidátky Svobodných a Soukromníků ve Zlínském kraji. Myslím si, že je dobře, že si na nic nehrajeme. Chceme vrátit do politického rozhodování zdravý rozum a selské uvažování. A myslím si, že tomu odpovídala také podoba naší kampaně.

O vaší kampani se mluvilo jako o té finančně nejnáročnější. Prozradíte, kolik stála?

Ano, také jsem to slyšel. Myslím si ale, že nezáleží na rozpočtu kampaně, ale především na kandidátech a tématech, se kterými se o přízeň voličů ucházíte. A pokud jde o rozpočet, vše můžete vysledovat z transparentního účtu strany.

Podle koaliční smlouvy zasednou Svobodní a Soukromníci v Zastupitelstvu Zlínského kraje do opozičních lavic. Věříte, že i z této pozice se vám podaří prosadit cíle, které jste deklarovali ve svém programu?

Když se podíváte do volebních programů koaličních politických stran, zjistíte, že obsahují mnoho z receptů, které prosazují Svobodní a Soukromníci. Proto chceme být velmi konstruktivní opozicí a rádi podpoříme ty návrhy vedení kraje, které povedou k posílení investic, dobudování potřebné dopravní infrastruktury, k vyřešení problémů se zadluženým zdravotnictvím, nízkými mzdami a odchodem mladých lidí z kraje. Na druhou stranu budeme velmi bedlivě sledovat, jestli krajská rada opravdu naplňuje to, co svým voličům slíbila. My ze svých programových priorit neuhneme a věříme, že pro ně získáme také další kolegy v zastupitelstvu. Určitě budeme aktivní a budeme postupně přenášet naše recepty do konkrétních návrhů, které na zastupitelstvu budeme předkládat a budeme se pro ně pokoušet získat podporu.

Je podle vás z dnešního povolebního pohledu výhodou mít za lídra kandidátky známou osobnost typu Ivo Valenty, nebo je to naopak kontraproduktivní?

Ano, jednoznačně jde o výhodu a i letošní volby ukázaly, že voliči chtějí mít v politice výrazné osobnosti, které mají jasné názory a nebojí se je obhajovat. Kromě našeho lídra se na naší kandidátce objevila spousta zajímavých osobností, jejichž preferenční hlasy určitě stojí za povšimnutí. Jsem rád, že se i do budoucna můžeme opřít o jejich názory a doporučení a společně přemýšlet o tom, jak můžeme i do budoucna pomáhat našemu regionu.

Jak vidíte budoucnost Svobodných a Soukromníků v české politice? Věříte, že má strana šanci zaujmout voliče v následujících parlamentních volbách?

Myslím si, že ve Zlínském kraji jsme vytvořili skvělý tým, který je velmi pracovitý a umí táhnout za jeden provaz. Myslím si, že v krajském zastupitelstvu budeme velmi aktivní a viditelný tandem, abychom dokázali voličům, že se v letošních volbách rozhodli správně a že nám mohou dát důvěru také v dalších volbách. Pokud jde o parlamentní volby, tyto diskuse nás ještě čekají. Rozhodně jsme ale vzájemně prokázali, že umíme koaličně spolupracovat.

Co máte v plánu udělat pro to, abyste příště uspěli i v dalších krajích?

Letošní volby byly pro Stranu Soukromníků velkou premiérou a přinesly nám mnoho cenných zkušeností. Víme, co funguje a naopak kde máme své slabiny. Na tom je teď třeba zapracovat, naši stranu ještě více tematicky zakotvit a komunikovat naše priority ještě srozumitelněji. Věřím, že k příštím volbám už přijdou i ti voliči, kteří tentokrát zůstali doma a že pro ně Soukromníci budou skutečnou alternativou proti vládnímu šmírování, regulování a byrokratickému bobtnání.