O ztrátu stojedničkové „koalice" Miroslavy Němcové (ODS), s jejíž existencí počítala pro případný druhý pokus o sestavení vlády, se zasadil i zlínský poslanec a exprimátor Zlína Tomáš Úlehla (ODS), který společně se stranickým kolegou Janem Floriánem v průběhu rozpravy prohlásil, že při hlasování o vyslovení důvěry Rusnokově vládě opustí Sněmovnu. Většina sto jednoho hlasu pro podporu bývalé koalice tak již neexistuje, což potvrdilo také hlasování. Vláda důvěru nezískala, když pro ni hlasovalo pouze 93 poslanců, proti bylo 100.

„Každopádně jsem pro ředčasné parlamentní volby, protože je považuji za jedinou možnost pro nás pro všechny. V předčasných volbách budou mít všechny strany rovnou šanci ukázat, co v nich je," uvedl pro Deník po hlasování Úlehla. Bezprostředně poté TOP 09 podpisy všech svých poslanců podpořila urychlené svolání Sněmovny k hlasování o jejím rozpuštění a vyhlášení předčasných voleb.

Politické strany budou o co nejrychlejším postupu jednat dnes.

Prohlášení zlínského poslance T. Úlehly

Dnes jsem se rozhodl nehlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Současně ji ani nepodpořím. Rozhodl jsem se tak pro postoj, který není sice výhodný pro mne, ale je dobrým řešením pro Českou republiku i pro ODS. Jsem přesvědčený, že občané ČR chtějí, aby se začaly řešit jejich problémy a politická scéna přestala stravovat sama sebe. Země potřebuje vyvést z problémů, jako je vysoká nezaměstnanost, potřebujeme podpořit podnikatelský sektor a nastartovat tak ekonomiku. Nemá smysl strávit další rok v neustávajících politických půtkách a nejistotě.

Zájmy občanů a značka Česká republika jsou pro mě prioritou.

Související Tomáš Úlehla byl kvůli nehlasování vyloučen z poslaneckého klubu ODS