Přestože na jednáních žádné konkrétní závěry nezazněly, město i celý Zlínský kraj se ministriádou podle starosty Luhačovic Františka Hubáčka i ředitele lázní Josefa Krůžely výrazně zpropagovaly.

„Mohu s potěšením konstatovat, že co se od nás očekávalo, to jsme splnili. Dokladem toho jsou názory hostů, kteří tady byli. Z vyjádření pana ministra Nečase i dalších hostů, s nimiž jsem měl možnost se setkat, zaznělo, že byli velice spokojeni s tím, jak jsme akci zorganizovali,“ sdělil potěšeně ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela.

Dodal, že má upřímnou radost, že mohly lázně ukázat, že jsou schopny akci evropské úrovně zorganizovat.

Setkání se podle Krůžely v každém případě zapíše do historie.

„Česko je předsednickou zemí a toto zasedání bylo první, které se konalo mimo hlavní město. Že měli delegáti možnost poznat naše prostředí, bude mít nesporně vliv i na to, že se budou lidé o Luhačovice více zajímat. Bude to jistě sloužit i k dobré propagaci celého Zlínského kraje,“ míní ředitel lázní.
Uvažuje, že se lázně budou i nadále orientovat mimo jiné na kongresovou turistiku.

Velmi pozitivně hodnotí ministriádu také luhačovický starosta František Hubáček. „Byla to úspěšná akce a věřím, že jsme obstáli. Alespoň to vyznělo z dojmů přítomných politiků. Z dlouhodobého hlediska setkání ministrů jistě Luhačovice zviditelní, byla to výborná propagace,“ souhlasil starosta Hubáček s Krůželou.

Švédský ministr pro zaměstnanost Sven Otto Littorin se nechal slyšet, že práci českého předsednictví obdivuje. „Nejen organizaci, ale také témata, která pro jednání země zvolila,“ prohlásil ministr.

Stejný pocit sdílela také jeho kolegyně, švédská ministryně pro sociální zabezpečení Cristina Husmark-Pehrsson. „Také tuto ministriádu velmi oceňuji. I my se těšíme, až dostaneme v červenci tento úkol,“ pousmála se Husmark-Pehrsson.

Švédsko přebírá štafetu evropského předsednictví po České republice.

Český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas poznamenal, že se delegáti dobře bavili také speciálně na Tradičních moravských hodech ve čtvrtek po jednání. „Osobně jsem ochutnal vepřové pochoutky, přiměřeně k tomu piva a jeden kalíšek slivovice. Standard na moravského politika, řekl bych,“ pousmál se Nečas.

Policie České republiky, která po oba dny dohlížela na příjezd delegátů a společně s vojenskou policií dělala ochranný doprovod politikům, se také nesetkala s žádným problémem.

„Všechno proběhlo v pořádku, některé z politiků ještě doprovázíme na doprovodném programu. Za poslední tři dny nedošlo v Luhačovicích k žádnému trestnému činu,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Někteří delegáti opustili Zlínský kraj v pátek, jiní odjížděli v sobotu. Hned po odjezdu politiků byli v pohotovosti dělníci, kteří odváželi ze Společenského domu přivezenou techniku, koberce i nábytek.

Například jen sto padesát kusů stolů a šest set židlí stěhovali a montovali pracanti v budově pět dní. Stejnou dobu mají nyní i na demontáž. Odvezou konkrétně nábytek, který nechal speciálně kvůli zasedání přivézt do Luhačovic pořádající úřad vlády.

O odstranění poutačů na ministriádu, které zdobí lázeňské náměstí i prostory Společenského domu, se postará specializovaná firma.

Čtěte více: vpravo nahoře Související články