Kunovice uspěly díky obrovskému množství spolků, které na jeho území působí, a také kvůli půl roku fungujícímu komunitnímu centru, zaměřenému na celé rodiny. To pravidelně navštěvuje i Hana Šťastná se svou jedenapůlroční dcerkou. „Chodíme do centra většinou dvakrát do týdne. Je to tam pro děti moc hezky uzpůsobené, vytápěná podlaha, na které je teploučko a děti si mohou v klidu hrát. Beru to jako takovou předškoličku, malá je mezi dětmi moc ráda a aspoň si zvykne na kolektiv. A já mám možnost potkat se s ostatními maminkami,“ popisuje přínos centra Šťastná.

Ve stejné budově funguje rovněž knihovna a Klub seniorů. „Máme otevřeno každé dopoledne. K dispozici je volně přístupná herna, může k nám přijít opravdu kdokoliv. Pořádáme pravidelné akce typu tvořivých dílniček. Teď před Vánocemi jsme je například propojili i s Kluben seniorů, kdy tetičky připravily perníkové těsto a děti s rodiči si je u nás pak zkoušely vykrajovat a péct. Odpoledne fungují v našich prostorách kroužky typu angličtina pro děti i dospělé, divadelní kroužek a podobně. Při nejrůznějších příležitostech, jako je Den matek nebo Den dětí, se snažíme organizovat programy. Zároveň jsme měli otevřeno i například během hodů, kdy si k nám rodiče s dětmi mohli přijít odpočinout. Nabídka je opravdu pestrá,“ vyjmenovává aktivity vedoucí centra Věra Huspeninová.

Kunovice se o titul ucházely už potřetí. „Mám z toho obrovskou radost, protože je to ocenění naší dlouholeté práce. V posledních letech jsme kromě komunitního centra vybudovali ještě tři dětská hřiště u škol. Posuzovalo se, jakým způsobem město podporuje spolky a sportovní organizace. Organizátory soutěže zajímalo také například to, jestli máme startovací byty, domov pro seniory, ocenili, že naše školy jsou otevřené a kromě běžné výuky nabízejí také velké množství kroužků,“ vyjmenovala Ivana Majíčková. Pochvalu si město vysloužilo také za podporu sportovců, kteří mohou trénovat ve sportovní hale zdarma, nebo folklorních souborů, jež mají k dispozici Slováckou búdu.

„Obce jsou v oblasti rodinné politiky významnými aktéry, a proto je chceme motivovat k podpoře rodin s dětmi a vést je k tomu, aby se zajímaly o jejich potřeby. Soutěž hodnotí, jak se v různých místech republiky vychází vstříc dětem, jejich rodičům a prarodičům,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.