Chutnali zabíjačkové pochoutky, koláčky nebo valašskou kyselici. Stejně tak český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Ochutnal jsem vepřové pochoutky, přiměřeně k tomu piva a jeden kalíšek slivovice. Standard na moravského politika, řekl bych. Společensky zmožen jsem nebyl, jsem Moravák, takže jsem trénovaný,“ pousmál se Nečas. Ohlasy od ostatních kolegů prý vypovídají o tom, že se jim akce za doprovodu dechové hudby Vlčnovjanka a Varmužovy cimbálové muziky velmi líbila.

Potvrdil to také ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela. „Nálada byla spontánní, všichni se bavili. Akce dopadla nad naše očekávání. Měla končit ve 23 hodin, já jsem odcházel po půlnoci a ve Společenském domě bylo pořád veselo,“ přiblížil Krůžela.

Co se týče pracovní části neoficiálního zasedání v rámci předsednictví, během včerejšího odpoledne hovořili diplomati o profesní mobilitě. Tedy o tom, jak důležité je motivovat lidi ke změně zaměstnání prostřednictvím rekvalifikace, obzvlášť nyní v období krize. Dnes čekají politiky další jednání.

Od 9 hodin se věnují opět mobilitě, tentokrát geografické. To znamená, jak jsou Evropané ochotni dojíždět či stěhovat se za prací. Svůj příspěvek k tématu přednese český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, zástupce Rakouska Rudolf Hundstorfer a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. Následovat bude diskuse mezi účastníky.

Třetí blok dvoudenního jednání začne v 10:15 a věnován bude mobilitě osob na okraji trhu práce. Hovořit v něm má švédský ministr Sven Otto Littorin, španělský Celestino Corbacho Chaves a eurokomisař Špidla. Jednání zakončí opět diskuse účastníků a český ministr Nečas.

Projednávat budou ministři také současné jednání Evropského parlamentu o směrnici týkající se stanovení délky pracovního týdne. „Naším cílem bude pokusit se dohodnout pozici členských zemí, na základě které se povede jednání s Evropským parlamentem. Je zde několik věcí, ve kterých je konflikt s parlamentem a směrnice bez dohody s ním nemůže být schválena. Jelikož vůči návrhu, který byl schválen Radou ministrů, přijal Evropský parlament dvaadvacet pozměňovacích návrhů, vyžaduje to další týdny a měsíce jednání,“ nechal se slyšet ministr Nečas.

Dodal, že předsednictví bude usilovat o určité změny v pozici Rady, protože parlament odmítl původním hlasováním její pozici. „Budeme usilovat o určité modifikace této pozice a uvidíme, zda se nám to podaří dosáhnout,“ podotkl Nečas.

Tři konkrétní oblasti modifikace, které jsou podle něj klíčové, je doba pracovní pohotovosti, především její návštěvní část. To je čas, kdy například člověk pracující ve zdravotnictví nevykonává práci, ale musí být v pohotovosti na lékařském pokoji. Druhou oblastí je opt-out, možnost dobrovolně na základě dohody zaměstnance a zaměstnavatele uzavřít za určitých podmínek delší kontrakt než pouze osm hodin denně, to znamená 48 hodin týdně.

Třetí oblast je doba náhradního odpočinku, kdy v případě různých přesčasů a pracovní pohotovosti má nastoupit pracovní doba na náhradní odpočet. „Jednáme, zda má být neaktivní část pracovní pohotovosti součástí pracovní doby, jak je tomu nyní v české právní úpravě, což ale vede k tomu, že platíme lidi za to, že čekají na práci a ve skutečnosti ji nevykonávají. A velmi rychle potom vyčerpají limit pracovních hodin a my musíme využít opt-out ve zdravotnictví, aby se uzavřely pracovní smlouvy na delší dobu,“ vysvětlil Nečas.

Poznamenal však, že se nejedná výhradně o problém českého zdravotnictví, ale také německého, britského, polského či maltského. Opt-out, tedy možnost dobrovolného uzavření delšího pracovního poměru, používá 15 ze 27 členských zemí, tedy většina. „Považuji za realistické, že je v podstatě vyloučeno, abychom v tomto dosáhli dohody o zrušení opt-out,“ dodal Nečas.

S jednáním mají politici skončit v 11 hodin. Od půl dvanácté čeká ministry pracovní oběd, o dvě hodiny později tisková konference a ve 14 hodin doprovodný program. Delegáti se zajedou podívat na koncert Hradišťanu na Velehrad, do Baťova mrakodrapu do Zlína a ve 20 hodin je čeká společenský večer v Městském divadle ve Zlíně.

Sobota 24. ledna je vyhrazena také doprovodnému programu. Dopoledne se všichni podívají na kroměřížský zámek, sociální atašé čeká po obědě také prohlídka vybraných sálů Arcibiskupského zámku a zámeckých vinných sklepů v Kroměříži. Svou třídenní návštěvu zakončí atašé v sobotu večer prohlídkou likérky Rudolfa Jelínka ve Vizovicích.