Bez předchozího usnesení rady města či zastupitelů totiž starosta 3. ledna svolal jednání, na němž se schvalovalo prodloužení smluv o výstavbě bytových domů firmou MANAG ve Štěpnicích. Nejen způsob svolání zastupitelů, ale i prodloužení smluv přitom část opozice kritizuje.

„Jednoduše řečeno, starosta nemá být v pozici, kdy vstane a řekne, že bude svoláno zastupitelstvo. O ničem takovém alespoň nemluvil jednací řád. Bez předchozího projednání bodu na radě města či přímo na zastupitelstvu neměl starosta nárok na jeho svolání,“ vysvětlil Jan Zapletal (Nestarníci), proč se především z jeho podnětu začalo Ministerstvo vnitra zabývat lednovým jednáním.

Na něm bylo doslova za pět minut dvanáct schváleno prodloužení smluv s developerem MANAG, jehož výstavba ve Štěpnicích čelí dlouhodobé kritice.

„Termín měli do pátého ledna, proto se narychlo svolávala zastupitelstvo dva dny před jejich vypršením. Město by přitom mohlo při neprodloužení smluv využít hrozbu pokuty deseti milionů a vyjednat s firmou lepší podmínky výstavby,“ upozornil Jan Zapletal.

Problematické jsou podle něj ústupky města developerovi například ve vyškrtnutí podmínky, že firma bude muset zbudovat parkoviště pro tamní obyvatele, či v přehuštění prostoru bytovou zástavbou. Vedení města jeho námitky však odmítá.

„Bod o prodloužení smluv měli zastupitelé projednávat už v minulém roce, ale nepřijali k němu žádné stanovisko. Proto je bylo potřeba svolat ještě jednou, aby se teda rozhodně vyjádřili, zdali chtějí podpořit prodloužení smluv či nikoliv,“ poznamenal starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS). Třetího ledna se tak skutečně stalo a firma dostala nový termín dokončení výstavby do 30. června 2022. Toto rozhodnutí města Stanislav Blaha hájí.

„Smluvní pokuta byla zanesena ve smlouvách pouze proto, abychom si pojistili, že se s pozemky nebude spekulovat. MANAG však dodržuje všechny další body a skutečně staví, pouze se řízení zdržela skrze povolování na úřadech,“ sdělil Stanislav Blaha.

Nyní je na tahu Ministerstvu vnitra, které svolání zastupitelstva bude přezkoumávat. To může ještě prodloužení smluv zkomplikovat.

„Závěry nelze předjímat, nicméně všechny podklady bychom měli přijat do konce února a poté zhruba deset dnů vyhodnocovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Adam Rözler. Mezitím zastupitelé Hradiště v únoru odhlasovali změnu jednacího řádu zastupitelstva tak, aby do budoucna měl starosta vyslovenou pravomoc svolat mimořádné zasedání bez jakýchkoliv omezení.

Stanislav Popelka v průvodu Fašankového festivalu ve Strání v roce 2017 ve své tradiční roli gazdy.
V roli gazdy chodí Straňan Stanislav Popelka už desítky let