„Vždycky jsem si uprkovy díla přála vidět, takže když se mi ze strany pana Vašáta naskytla příležitost si je prohlédnout, vůbec jsem neváhala,“ uvádí Vitásková, která do Uherského Hradiště přijela speciálně kvůli sbírce.

„Těch krásných věcí, které dneska pohladí na duši, a které zároveň udělají radost na mnoho měsíců, je opravdu málo. Když se v galerii podívám kolem sebe, tak vidím krásnou minulost naší země, která mi až nahání slzy do očí. Jsme nádherný národ a já jsem velký vlastenec. Mám k naší zemi obrovský a krásný vztah a když vidím, jaká nádhera dýchá z každého obrazu expozice, z těch všech krojovaných, tak jsem opravdu dojatá a nadšená. Přišla jsem si sem pohladit duši,“ vysvětluje.

Sama za nejpovedenější kousek považuje Uprkovu Poslední velkou pouť.

„Krojovaní jsou jako živí. Ta krásná červená s bílou z obrazu opravdu vystupuje a jak se říká – vytrhne to oči,“ obdivuje sbírku bývalá šéfka ERÚ. V galerii je Vitáskova zalita nostalgií.

„Vzpomínám si, že jsme sem jezdili v dětství na hody, takže obrazy mi to připomínají. Úžasné jsou místní koláčky, to je pro mě takový krásný bonus. Ty samé z překládaného máslového těsta totiž dělala i moje babička,“ uzavírá.

Alena Vitásková zastávala v letech 2011 až 2017 funkci šéfky Energetického regulačního úřadu. Aktuálně se věnuje tématu justice. Doposud vydala tři knihy a chystá se na vydání čtvrté. (kve)