A není sám, kdo si to myslí. „Takovou cenu by měla dostat města s bujnou zelení, místa, kde zeleň převažuje nad betonem. To ale rozhodně není případ Uherského Hradiště. Když jsem zaslechla, že tuto cenu obdrželo, měla jsem za to, že vyhlašovatel tak ocenil výsadbu zeleně a rozšíření zelených ploch. Vše je ale úplně jinak,“ netají své rozčarování Hradišťanka Jana Svobodová.

Metropole Slovácka získala ocenění před několika týdny, v souvislosti s tím obdržela v Senátu Parlamentu České republiky sošku symbolizující toto ocenění a finanční bonus. Kritikům se nezdá především skutečnost, že titul Město stromů uděluje nadace Partnerství za plánované projekty se zelení a informovanost veřejnosti o nich.

„To, že cenu město dostalo, by mělo být pro radnici velkým závazkem. Obdrželo ji za projekty, které ještě nejsou provedené. Cena přišla, podle mého mínění, v nepravý čas. Už kvůli rozsáhlému kácení, které má v dohledné době začít v parku ve Smetanových sadech,“ míní Lea Hudcová.

Souhlasí s ní i Stanislav Mikula z politického hnutí Zdravé Hradiště. Ten na nedávné besedě se zástupci města, obyvateli a představiteli nadace Partnerství hlasitě prezentoval svůj nesouhlas s udělením takové ceny. „Tvrdil jsem a tvrdím, že si město titul nezaslouží. Vyhlašovatelé říkají, že cenu udělují kromě jiného za osvětu a diskusní fóra s občany. Ta ale začala fungovat v Hradišti teprve před nedávnem a jsem zvědavý, kolik jich bude následovat a jak bude město o zeleň pečovat. Podle mých informací to zatím nevědí ani sami zástupci města,“ podotkl Mikula.

Starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský má o titulu opačné mínění, nepochybuje o oprávněnosti jeho udělení. „Cenu vnímáme pozitivně. Porota složená z odborníků nezávisle vybrala naše město na základě daných pravidel, a i přes podané protesty občanského sdružení Chraňme zeleň nám cenu udělila. Protestoval pouze jeden subjekt, což určitě není reprezentativní vzorek občanů města,“ poznamenal Tichavský.

Radnice má teď šanci dokázat, že si titul Město stromů zaslouží. To potvrdila také celostátní koordinátorka soutěže Město stromů Hana Zuchnická. „Porotu zaujala především propracovaná kampaň Uherského Hradiště a nepřeberné množství aktivit při práci s veřejností. Hradiště mělo už v historii velmi dobrou spolupráci s jeho obyvateli. Titul ale není oceněním za to, co bylo. Je to spíše závazek do budoucna, aby v komunikaci s veřejností nadále pokračovalo a stále ji zlepšovalo,“ uvedla Zuchnická.

Také ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata je přesvědčen, že titul je ve správných rukou. „Stojíme si za tím, že Uherské Hradiště si titul Město stromů zaslouží. A jsme rádi, že se ke svému závazku zaměřit se na kvalitní komunikaci s občany postavilo čelem,“ dodal.

Udělení ocenění je spojeno i s finančním příspěvkem od vyhlašovatele soutěže. Uherské Hradiště tak získalo padesát šest tisíc korun na další osvětu a propagaci svých „zelených“ aktivit a na vysazení dalších stromů.

Související článek: Putovní žezlo kampaně Město stromů převzal v Senátu starosta Hradiště