Míkovjany dlouhodobě sužuje zápach z močůvky, kterou zemědělci hnojí okolní pole. Pracovníci Agrokomplexu Kunovice močůvku a kejdu vyváží do těsného okolí Míkovic. Místní si už několikátým rokem stěžují, že je trápí zápach linoucí se mezi jejich domy. Úředníci Míkovjanům dávají za pravdu.

„Při kontrole sedmnáctého května jsme sice zjistili pochybení při používání statkových hnojiv, ale zástupci Agrokomplexu se ve stanové lhůtě odvolali a zároveň doložili, že neporušili vyhlášku o způsobu používání hnojiv. Jejich námitky jsme vyhodnotili jako důvodné, a proto jsme nezahájili v této věci správní řízení,“ konstatoval pracovník právního oddělení ÚKZÚZ Tomáš Kapinus.

Nad paradoxem krčí rameny i ředitel odboru zemědělské inspekce ÚKZÚZ Josef Svoboda.

„Vyhláška totiž řeší nakládání s organickými hnojivy na poli před zasetím a ve chvíli, kdy již plodiny vzešly. Pozapomíná však na období mezi tím,“ tvrdí Svoboda s tím, že již připravuje se svými kolegy vyhlášku novou. Ředitel zemědělské inspekce se Míkovjanům snažil pomoci už při své květnové návštěvě. Doporučil vedení kunovického podniku, aby změnilo své chování. Jestli se však zemědělci doporučení budou držet, závisí jen na jejich vůli.

Od problematiky zapáchající močůvky dávají ruce pryč i hygienici.

„Problém zápachu způsobený vyvážením močůvky není v kompetenci krajské hygienické stanice,“ poznamenala již v květnu pracovnice uherskohradišťského pracoviště krajské hygienické stanice Dana Zlámalíková.

Míkovjanům se od zápachu v současné době ulevilo. Najednou zmizel. „Asi to vyvážejí jinde a někam dál. Už měsíc to tady nesmrdí,“ podotkla obyvatelka Míkovic Leona Valentová.

Související články:

Po Míkovicích se šíří zápach

Zápach z pole šetřila inspekce

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZLETNÍ FILMOVÉ ŠKOLY

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: milan.zamecnik@denik.cz