Cenu ředitele NÚLK a prezidenta MFF Strážnice obdržela spolu s Tomášem Krejčím za mimořádně působivé scénické ztvárnění vztahu lidové a klasické hudby v pořadu s názvem Z duše země zrozená, spoluautorka choreografka Laďka Košíková.

Laureátem MFF Strážnice 2024 se stal primáš horňácké cimbálové muziky Petra Mičky, Petr Mička - za mimořádný interpretační výkon v pořadu Balady, za scénické zpracování lidových balad.

close Koho ocenili na MFF ve Strážnici z našeho regionu? Jsou mezi nimi Hradišťané i Buchlovjané info Zdroj: archiv Jiřího Jilíka zoom_in Koho ocenili na MFF ve Strážnici z našeho regionu? Jsou mezi nimi Hradišťané i Buchlovjané

Cenu ředitele NÚLK a prezidenta MFF Strážnice získali za dlouholetou přípravu a realizaci pořadů v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy František Hrňa a Miloslav Hrdý.

Cena ředitele NÚLK a prezidenta MFF Strážnice byla udělena také Jiřímu Jilíkovi za dlouholetou popularizaci literárního odkazu autorů píšících o Slovácku.

„Gratulujeme, škoda, že nejdou odměnit všichni. Byl to úžasný zážitek a je nám moc smutno, že ta krása končí. A veliké díky Televize Noe, že jsme mohli být s vámi, už bychom to nezvládli, a tak jsme si to užili, i když ta atmosféra se musí zažít. Lidé, kteří milují folklór a tanec, mají dobře srdíčko. Jste naším národním pokladem. Srdečně zdravíme do Strážnice ze Severní Moravy,“ reagovala na oceněné Jarmila Sarténová z Moravskoslezského kraje.

Organizátorem MFF Strážnice je Národní ústav lidové kultury a město Strážnice. Jde o druhý nejstarší folklorní festival v České republice, jeho první ročník proběhl roku 1946. Zpočátku šlo o akci pro soubory z Československa, od roku 1957 vystupují také zahraniční folklorní soubory. Na festivalu vystupují soubory profesionální i amatérské.

Festival se koná v amfiteátrech v zámeckém parku, ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi ve strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru se rovněž konají v budově strážnického zámku.