„Na začátku tohoto roku nás oslovili ze souboru Děcka z Buchlovic, že by si chtěli v KOVOZOO uspořádat program pro jejich spřátelené dětské folklorní soubory ze zahraničí. Nám se tento nápad velmi líbil. Jednak v našem areálu folklor často nevidíme, tak jsme je především chtěli podpořit,“ řekla s nadšením mluvčí KOVOZOO Martina Juřenová.

Na pódiu při vstupu do areálu KOVOZOO se představily se svým programem soubory Děcka z Buchlovic, polský soubor INA z Galenova a slovenský soubor Turiec z Martina. Každý soubor po svém vystoupení vyučoval tance. Pomyslnou tečkou za Mezinárodní tančírnou udělala šestá generace dechové hudby České besedy z chorvatského Lipovce.

Buchlovické náměstí se proměnilo ve velké podzimní tržiště. Trh v podhradí přilákal v neděli do centra Buchlovic stovky lidí.
Buchlovické náměstí se proměnilo ve velké podzimní tržiště

„Ač počasí nebylo zrovna ideální, odpolední sobotní folklorní program na pódiu KOVOZOO proběhl podle plánu a krásná vystoupení dětí z Buchlovic, ze Slovenska a Polska udělala všem našim návštěvníkům radost. Ale především děti ze tří souborů, ale také dechová hudba z chorvatského Lipovce si užily hezký den v KOVOZOO, a to je to hlavní,“ řekla spokojeně Martina Juřenová. 

Účinkující děti si mohly individuálně prohlédnout originální staroměstskou KOVOZOO, kterou v současné době obývá na čtyři stovky zvířat v životní velikosti, vyrobených ze starého kovu a nepotřebného železa.

„Nám se moc líbila devítimetrový transformer – postava z úspěšné americké filmové série,“ nechali se slyšet mladí tanečníci Juraj a Karol ze slovenského soubor Turiec.

Dopravní komplikace mezi Napajedly a Otrokovicemi způsobí stavba dálničního mostu.
Dopravní komplikace mezi Napajedly a Otrokovicemi. Kolony čekejte do roku 2025

Děvčatům ze souborů se v expozici nejvíce líbila domácí prasátka, která našla místo k ustájení ve vagonu dobytčáku.

„Když jsme se v sobotu vypravili s dětmi do největší a jediné kovové ZOO v Evropě, netušili jsme, že tam budou mít dětské folklorní soubory nějaký program. Ten se nám i našim dětem, které tančí v bratislavských folklorních souborech, moc líbil, a jak se říká, rozpumpoval krev v žilách,“ popsal pocity z vystoupení dětí a dechovky z chorvatského Lipovce Ján Berkovec z Bratislavy.