Objízdná trasa pro osobní automobily povede z Bohuslavic u Zlína přes Doubravy, Velký Ořechov, Částkov a Nedachlebice do Bílovic, případně do Březolup. Nákladní doprava je odkláněna ve směru na Otrokovice.

„Termín úplné uzavírky, při které dojde k napojení stávající a nové trasy komunikace a též k pokládce konečné vrstvy asfaltu, byl zvolen zcela záměrně. Díky víkendu a svátkům předpokládáme v místě nižší provoz, a tím pádem i minimální komplikace v dopravě,“ vysvětlil šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Bronislav Malý. Řada řidičů podle něj už nyní jezdí mezi Uherským Hradištěm a Zlínem raději přes Otrokovice.

Starosta Březolup Petr Kukla se však obává, že po definitivním otevření silnice, ke kterému má dojít v půli srpna, v obci výrazně zhoustne provoz. „Jedná se o jeden ze stěžejních tranzitních tahů v kraji, takže se to dá předpokládat. Musíme se s tím ale smířit, cesty se staví proto, aby se po nich jezdilo,“ konstatoval lakonicky starosta.

Zmiňovaná silnice podle něj přitom už opravu nutně potřebovala. „Zejména krajnice byly ve velmi špatném stavu. Dva autobusy měly problém se vyhnout,“ objasnil starosta a dodal, že byl na zmiňovaném úseku dokonce svědkem několika nehod.

Podobného názoru je i řidič z povolání Vojtěch Balajka. „Cesta byla tak úzká, že provozu už prostě nevyhovovala,“ podotýká Balajka.

To starosta Šarov František Langr přílišnou radost z blížícího se konce rekonstrukce nemá. „Už tak nám přes obec jezdí auta hodně rychle a poté, co silnici ještě narovnají, předpokládám, že to bude mnohem horší. Rozhodně nám tu doprava více zhoustne,“ obává se Langr.

Ve Velkém Ořechově, přes který po celou dobu uzavírky povede objízdná trasa, tím vyšli vstříc kolegům z vedlejších obcí i řidičům. „Dali jsme silničářům s objížďkou souhlas. Týden se to dá vydržet, byť z nákladních aut obavy máme,“ připustil starosta Miroslav Majíček. Jinak to ale podle jeho slov nejde. „Helikoptérami zatím ještě lidé nelétají,“ dodal s úsměvem.

Silniční uzávěra se dotkne i autobusů. „V pátek, v případě špatného počasí v pondělí, budou naše vozy jezdit po objízdné trase mezi Bohuslavicemi a Březolupami. Pro ostatní dny máme příslib, že linkové autobusy budou moci projíždět stavbou,“ přiblížil vedoucí autobusové dopravy ČSAD UH Vladimír Oswald.