Na páteční večer 28. června roku 2013 Pavel Kříž dlouho nezapomene. Na jeho udici totiž zabral sumec, který svými rozměry se jistě zařadí do čela českých rekordních tabulek.

„Na takový úlovek, který přjde na sumcový prut jsem čekal už pěkně dlouho," svěřil se šťastný lovec. V páteční večer se konečně dočkal. „Navnadil jsem 35 cm lína a o půl jedenácté večer, jsem uslyšel cinkot, udice se utrhla a byl tam. Při záseku jsem jsem byl stržený do vody, ale ubránil jsem se," komentoval začátek souboje se sumcem Pavel Kříž.

Jenže predátor novoveských jezer se nechtěl vzdát své svobody jen tak snadno. Pavlu Křížovi naštěstí na pomoc přispěchal jeho kamarád Michal Štěrba. Ovšem ani ve dvojici se jim příliš nedařilo. Na pomoc si museli vzít loďku, do které chtěli sumce dostat. To ale ještě netušili, jak velký to obr bude.

„Když se nám vynořil poprvé nad hladinu, tak jsme nevěřili vlastním očím," popisoval celou akci Michal Štěrba.

Po hodinovém souboji se jim nakonec podařilo sumce dostat do loďky, jenže stačilo jediné plácnutí ocasní ploutví, loďka byla převržena a sumec byl opět ve vodě.

„Až teprve na potřetí se nám jej podařilo udržet v loďce. To už docházely síly nejen nám ale i samotnému sumci," říkal s úsměvem šťastný lovec.

Situace se v ten okamžik otočila, sumec ležel v loďce, která byla plná vody a oba jeho přemožitelé plavali s ním ke břehu. Tam následovalo rychlé přeměření a také nezbytné vážení. Výsledek byl neskutečný. Sumec měřil 2 metry a 43 centimetrů. Jeho váha byla 99 kilogramů. Tak velký sumec v Česku ještě uloven nebyl. Přivolaní znalci Petrova cechu odhadovali jeho věk na více než 30 let. A jaký osud potká novoveského obra?

„Určitě jej pustíme. Už jsme tady chytili sumce 191 cm, toho jsme i nechali. Náš dnešní úlovek ale dostane svobodu. Ať si jej chytí zase někdo jiný," prohlásil spokojený Pavel Kříž, který po nezbytném fotografování se svým úlovkem jej opět pustil do vod novoveského jezera.

Obří sumec byl překonán. Šťastný lovec Pavel Kříž (vlevo) a jeho pomocník Michal Štěrba si mohou do svého alba přidat fotografii, která jm bude navždy připomínat souboj s tímto predátorem.

VOJTĚCH JOHANÍK