Zlínská městská policie se utkala o postup s dvanácti městy, ale porota nakonec vybrala právě Zlín. V závěsu za ním skončila Praha a Ostrava.

„Představili jsme projekt, který spojuje systémy technické podpory ochrany, bezpečnosti a veřejného pořádku nejen městské, ale i státní policie a ostatních složek záchranného systému. A to byl také cíl projektu,“ vysvětlil šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.

Jak dále upřesnil, například s kamerovým systémem může nyní pracovat několik operačních středisek, a to nejen městské, ale státní policie, ať už dopravní nebo kriminální. „Rovněž používáme i GPS navigaci. Pomocí ní můžeme rychle vysledovat pohyb naší motohlídky a tu pak v případě nutnosti nasměrovat ihned k místu, kde je potřeba její zásah. Naopak zase zpětně můžeme kontrolovat její činnost,“ přiblížil ředitel.

I veškeré objekty, které jsou v majetku města, jsou kontrolovány pomocí kamer. „V případě, že dostaneme signál, že došlo k narušení bezpečnosti v objektu, kamera se automaticky natočí do tohoto místa a my můžeme sledovat, co se děje. Nedílnou součást tvoří i poplašné sirény. Ty jsou napojeny na krajské hasiče, ale lze je spustit jen v určité lokalitě města a dokonce je možné je ovládat i pomocí mobilní sítě,“ vysvětloval dále ředitel.

Podle něj propojenost systému má pozitivní vliv na snížení kriminality ve městě. „Daří se nám lépe objasnit násilnou i majetkovou trestnou činnost, zlepšit veřejný pořádek, eliminovat vandalství i rušení nočního klidu. Tento projekt prevence kriminality zapadá do priorit Městské policie Zlín, kde prevence je důležitou složkou v její činnosti,“ vysvětlil Kladníček.

Dodal, že zrovna například kamery jsou denně využívány v desítkách případů. „Při mimořádných událostech jsou to ale i stovky,“ upozornil.

Slova ředitele potvrzuje také mluvčí zlínské republikové policie Jana Bartíková. „Kamery bezesporu kriminalitu ve městě snižují. Jsou pro nás výborným pomocníkem,“ pochvaluje si mluvčí.

Podle Milana Kladníčka je právě zlínská městská policie jedinou v České republice, kde je celý systém vzájemně propojen.

„Je to vlastně pilotní projekt, který vznikl tady ve Zlíně ve spolupráci s námi, městem a fakultou aplikované informatiky zlínské univerzity. Podobnou cestou už jde například i Praha, České Budějovice i některá města na Slovensku,“ doplnil Kladníček.

Podle něj jsou šance na úspěch zlínských strážníků v celoevropské soutěži vysoké. „Podařilo se nám totiž spojit informačně-bezpečnostní systémy, které jsou takřka neslučitelné,“ uzavřel ředitel Kladníček.