Zavedení nepopulárního prostředku k zabránění odjezdu vozidla především v případě, kdy za oknem vůz nemá platný parkovací lístek, potvrdil velitel městské policie Vlastimil Pauřík. „Parkování v centru města se věnujeme důkladně. A statistiky nám říkají, že za měsíc červen vzrostl počet řidičů, kteří se vyhýbají zaplacení parkovného, asi o dvacet procent. Proto jsme přistoupili k častějšímu používání takzvaných botiček,“ vysvětluje velitel strážníků.

Svou zkušenost s tímto postihem má i jedenatřicetiletý řidič z Uherského Hradiště, jehož jméno má redakce k dispozici. „Zaparkoval jsem, kde jsem neměl, a dostal pokutu. Stálo mne to tisícovku. Ale bylo to oprávněné. Poprvé v životě jsem dostal botičku. Přišel jsem na to, až když jsem seděl autě, snažil se odjet a ono to nejelo. Túroval jsem auto a až po chvíli mne napadlo vystoupit a uviděl jsem botičku,“ říká mladý muž.

Nepříjemného překvapení v podobě nezvyklého obutí přední pneumatiky se můžete dočkat poměrně jednoduše. „Momentálně stačí, když zkrátka jednou nezaplatíte parkovné. Neřešíme, zda jste už v minulosti měli nějaké prohřešky, nebo ne. Zaměřili jsme se především na zónu, která v červnu vykazovala největší problémy. A to je Zelný trh, Masarykovo náměstí a ulice Jindřicha Průchy,“ vyjmenovává nejrizikovější místa Pauřík.

Jeho strážníci mají k dispozici asi sedm kusů technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla, jak se botičky oficiálně nazývají. Zatímco v dřívější době se počet řidičů, kteří ji na autě našli, počítal na prstech jedné ruky, v současné době s ní strážníci vyrážejí k automobilům až třikrát denně.

„Je to samozřejmě složitější, než vypsat výzvu a dát ji za stěrač, musíme k vozidlu technický prostředek k zabránění odjezdu přinést a namontovat. Ale to my neřešíme. Botičky nejsou žádná novinka a nemají v žádném případě značit nějaké zvláštní potrestání. Jedná se o zákonný prostředek, který je s mírnými obměnami používán už zhruba od roku 1992,“ dodává šéf městské policie v Uherském Hradišti.

Účinnost staronového způsobu, jak přinutit řidiče k placení parkovného, budou strážníci pečlivě sledovat. „Statistikám a hodnocení parkování v centru se věnujeme každý měsíc. Proto budeme brzy vědět, zda poctiví řidiči, kteří mají zájem platit, převáží nad těmi nepoctivými,“ uzavírá Vlastimil Pauřík.

Petra Kučerová