V případě zámku už byly názory na koupi rozdílné. Nakonec se po dvouhodinové diskuzi zastupitelé dohodli pouze na koupi pozemků v areálu zámeckého parku, a to za 25 milionů korun. Celý areál i se zámkem za 130 milionů koupit odmítli.

Město díky koupeným pozemkům o rozloze zhruba 11 hektarů získá přístup k objektům, které v parku vlastní. Jde o klub kultury či loutkové divadlo.

„Momentálně se ke stavbám v areálu nedostaneme, ale máme povinnost se o objekty města starat, což se nám dlouho nedařilo,“ popsal na začátku jednání situaci místostarosta Antonín Trňák.

Parkoviště u Velkého kina ve Zlíně.
Parkoviště pod Hotelem Zlín obsadí dělníci. Umístí nové závory a upraví vjezdy

Koupě pozemků ovšem nevyřeší průchod zámkem, který nadále nebude možný. Majitel nabídl městu také zámek, ten však zastupitelé koupit odmítli. Mimo jiné proto, že nemají představu o tom, co by v zámku bylo, ani jaké by byly náklady na jeho údržbu. Cena zámku se průběžně snižovala z původních 153 milionů na 133 miliony korun.

Někteří zastupitelé byli pro koupi celého areálu. Argumentovali, že je zámek kulturním bohatstvím města a také, že by se mohl propojit průchod celým areálem. Navíc by se lépe získávaly dotace.

Diskutovalo na padesát obyvatel

Veřejného projednávání se zúčastnilo kolem padesáti obyvatel města, kteří byli téměř jednohlasně pro koupi zámku.

„Dnes se projednávaly dva důležité body. Změna územního plánu na pozemky v hřebčíně a odkup zámku. A jde vlastně o jednu věc, protože historicky šlo vždycky o jeden komplex. O důležitosti hřebčína vypovídá i to, že díky němu byly Napajedla povýšeny na město. Ani o jednu z těchto dominant bychom neměli přijít a přesně tak to vnímají obyvatelé Napajedel,“ měla jasno Kristýna Petříčková.

Podle ní by se dal zámek v budoucnu využít na bydlení pro seniory, nájemní bydlení nebo kulturní akce.

Příjezd sloního samce Jacka do zlínské zoo; úterý 5. září 2023
Seznamte se s obrem Jackem. Nový slon africký doputoval do zlínské zoo

„Je připravený business plán, co by město reálně se zámkem dělalo?“ Ptal se například obyvatel Napajedel Jakub Nešpor.

Podle zastupitelů přišla nabídka s danou cenou zhruba před týdnem a je časově omezená do 20. září. Město v tomto termínu plán připravit nestihlo.

„Mně by to přišlo jako velký hazard, koupit zámek za takové peníze a nemít analýzu nákladů. Doufám, že si ji do budoucna nechají představitelé Napajedel zpracovat,“ dodal Nešpor.

Kulturu přesouvat nechceme

„Zastupuji zhruba 150 lidí ze souboru, kteří se nechtějí přesunout do areálu zámku. Chtějí zanechat spolky ve městě, kde jsou lidem přístupnější,“ prohlásila ředitelka Klubu kultury v Napajedlích Kristina Frascaová.

Historie zámku

Zámek byl postaven v letech 1764 až 1769 jako pozdně barokní šlechtické sídlo. V roce 2008 prodala zámek i park společnost Fatra Napajedla, jeho tehdejší vlastník, soukromníkovi, který park pro veřejnost uzavřel.

V posledních letech měl objekt ruského majitele, od letošního června má vlastníky se sídlem v Singapuru. Město koupi zámku odmítlo i v minulosti.