Podle starosty Uherského Brodu Ferdinanda Kubáníka není ale běžný chod města v ohrožení.

„Byly to volné finanční prostředky, které jsme tam uložili na spořící účty, tak aby neležely, ale abychom je naopak nějak zhodnotili. Navíc nemáme peníze jen u Sberbank, ale i u další banky,“ uvedl starosta s tím, že město by o tyto peníze nemuselo přijít.

„Je tam to zákonné pojištění do 100 tisíc euro, ale dále bychom ještě měli komunikovat s Komerční bankou, která nyní přebírá jakési záštity a bude vypořádávat aktiva Sberbanky. Zatím se avizuje, že bychom o ty peníze nemuseli zcela přijít - je dost možné, že by nám nevrátili jen těch zhruba dva a půl milionů korun, ale že skutečně můžeme získat zpět možná i téměř celou částku,“ vysvětlil Kubáník a doplnil, že město uložilo peníze u Sberbank kvůli výhodným úrokům.

„Tato banka doposud fungovala velmi dobře. Když zastupitelstvo schvalovalo úložku u Sberbank, tak samozřejmě nikdo v té době nemohl předpokládat, že nastane válka a bude to mít takové souvislosti,“ poznamenal starosta.

Vypnuli internetové bankovnictví a zavřeli pobočky

Město navíc podle starosty nemělo možnost, jak celé situaci předejít. „Ve čtvrtek začala válka a během pátku už vypnuli internetové bankovnictví a zavřeli i pobočky, takže i když jsme v pátek chtěli nějak reagovat, neměli jsme jak,“ připustil Kubáník.

Ekonom: je to řešitelný problém

Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda ujistil, že garance ČNB za bankovní úložky do aktuální výše asi 2,6 miliardy korun se kromě fyzických osob týkají s drobnými odchylkami i takzvaných institucionárních klientů, kam samosprávy spadají. Jaký nyní bude následující postup u zablokovaných peněz? Ruská Sberbank ve středu oznámila, že z důvodu velkého odlivu hotovosti z dceřiných firem a ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a majetku odchází z evropského trhu. Podle svých slov není dále schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům.

Neřešitelný problém by to podle Lukáše Kovandy nebyl ani v případě, kdy by Sberbank svým slibům nedostála. Do 9. března by podle něj muselo dojít k vyplacení pohledávek od Sberbank prostřednictvím Komerční banky na jejích pobočkách. „V Česku je k těmto účelům, jelikož koruna nyní rychle oslabuje, připraveno v přepočtu téměř třicet miliard korun.“

K destabilizaci českého bankovního trhu by po vyplacení takového finančního balíku nedošlo. „Samozřejmě by banky nebyly nadšené, ale jde o peníze z fondu pojištění vkladů, kam banky přispívají, s těmito penězi nepočítají a slouží právě ke stabilizaci českého bankovního systému,“ vysvětlil pro Deník Kovanda, který je také seniorním socio-ekonomickým analytikem při OSN a členem Národní ekonomické rady vlády, která se nyní zaměřuje i na boj s ekonomickými důsledky covidu.