K turistickým lákadlům patří pozdně renesanční Panský dvůr, kostel svatých Petra a Pavla, před nímž stojí dřevěné sochy světců, dále je tam kaple Panny Marie. O tom, že jsou Kunovice plné historicky zajímavých artefaktů, vypovídá množství pomníků, na které tam lze narazit.

Spadá mezi ně například mohyla postavená na památku Jana Husa, pomníky obětem světových válek nebo tamnímu rodákovi a hrdinovi 2. světové války Janu Hrubému.Významné zastoupení má v Kunovicích letecký průmysl.

Slovácké léto 2021.  Beachvolejbal
Slovácké léto: hvězdné kapely to rozjedou na náměstí, zdarma

Akciová společnost Aircraft Industries se proslavila výrobou letounů L – 410 Turbolet a dvousedadlových kluzáků Blaník. Starosta Kunovic Pavel Vardan doufá, že společnost, která je po mnoho desetiletí chloubou a výkladní skříní Kunovic na poli leteckého průmyslu, bude i do budoucna jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů celého regionu.

„Není mnoho firem, které vyvezly svou produkci, a to zejména letadla, do více než šedesáti zemí světa,“ dodává Vardan. Nedílnou součástí života v Kunovicích jsou společenské akce. Jednou z nich je jízda králů, která tam má dlouholetou tradici. Letos se bude konat o prvním srpnovém víkendu. Podrobný program zatím není znám, ale už teď jsou přípravy v plném proudu.

„O výzdobu se postaraly šikovné ženy z řad dobrovolnic a nyní pořádáme pravidelné schůzky s organizátory,“ prozrazuje starosta. Dále zbývá představit krále letošní jízdy králů, kterým se stane devítiletý Martin Libosvár. Mimo to město připravuje tradiční hody s právem.

Žabí stehýnka i křupavý hmyz. Gastrofestival vezme návštěvníky na cestu z Kunovic kolem světa
Žabí stehýnka i křupavý hmyz. Gastrofestival vás vezme na cestu kolem světa

„Snad se již dostáváme zpět do normálních kolejí, alespoň co se kulturního a společenského života týká,“ doufá Vardan.

Před samotnou jízdou králů si město slibuje stihnout opravit průtah Kunovicemi. Zatím dle starosty pokračuje stavba podle harmonogramu a bez větších komplikací. Je tedy zcela jisté, že se stihne dodržet srpnový termín. Rekonstrukce silnice přispěla ke zlepšení dopravní situace a zrychlila průjezd Kunovicemi.

„Dlouhé fronty pomalu se posouvajících aut, jsou na tomto úseku díky rekonstrukci již minulostí,“ říká Vardan. Opravami na silnici město zároveň docílilo mnohem bezpečnějšího pohybu chodců a cyklistů po vozovce.

Autor: Patricie Macelová