Ne vždy se jim totiž dá předejít. Stačí chvíle nepozornosti a chodec se za patřičného rámusu kácí k zemi. Města si rizika uvědomují a jako vlastníci pozemních komunikací se raději pojistila.

Letos 13 žádostí

„Ze zákona má město za úrazy na místních komunikacích odpovědnost, pokud neprokáže, že nebylo v jeho možnostech závadu odstranit nebo v případě způsobení závady povětrnostními situacemi závadu zmírnit nebo na ni předepsaným způsobem upozornit," informoval tiskový mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Uherské Hradiště je proti takzvaným chodníkovým úrazům pojištěno již řadu let. Ročně také řeší několik žádostí o odškodnění, jejich počet ale není nikterak vysoký. Loni to například byly jen tři případy, letos už ale třináct. V případě, že se stane úraz na veřejné komunikaci, je nutné, aby takový úraz postižený věrohodně prokázal.

„Především místo, dobu pádu a stav komunikace v místě a době pádu. Nejlepší je prostor vyfotit mobilním telefonem, což bohužel téměř nikdo bezprostředně po úrazu neudělá a následně to komplikuje prokázání události a tedy i úhradu odškodnění," povzdechl si Jan Pášma. Když člověk nemá fotku, je podle jeho slov vhodné zajistit si alespoň svědka, který byl na místě v době pádu a je schopen věrohodně potvrdit místo a dobu pádu i stav chodníku.

Mluvčí upozornil také na fakt, že město má své povinnosti, co se týče údržby komunikací, ale i chodec či jiný účastník silničního provozu má zákonné povinnosti, jak se má na komunikaci chovat, což mnohdy při řešení úrazů hraje důležitou roli. Samotnou žádost pak lze v Uherském Hradišti podat na městském úřadě podatelně, ekonomickém odboru či odboru dopravy.

Neexistuje k ní žádný tiskopis, musí však obsahovat následující údaje: jméno, příjmení, kontaktní adresa, případně telefon nebo e-mail žadatele, přesné určení místa pádu (nejlépe doložit jednoduchý náčrt s vyznačením přesného místa pádu), uvedení doby pádu (nejenom den, ale i hodina).

Za tři roky řešili jen jednu žádost

Zkušenosti s chodníkovými úrazy mají i ostatní města na Slovácku, i když v daleko menší míře. Například v Uherském Ostrohu zaznamenali za poslední tři roky pouze jednu žádost, a to v loňském roce. „Případ byl odložen bez pojistného plnění, město nebylo shledáno odpovědným za vzniklý úraz," uvedla Bohumila Straková, vedoucí hospodářsko-správního Odboru v Uherském Ostrohu. Jednou jedinou žádostí se zabývali za poslední dva roky také úředníci v Hluku.

Odškodnění tisíc korun, jako spoluúčast, získá žadatel od uherskobrodské radnice, pokud se prokáže, že za úraz může majitel komunikace. „Zbylou škodu hradí pojišťovna. V současné době je naše roční pojistné 27 676 korun," sdělila mluvčí brodské radnice Elen Sladká.

Dodala, že stejně jako v jiných obcích jsou chodníkové úrazy zahrnuty v pojištění odpovědnosti za škodu podnikatele. Z pojistky se tedy hradí mimo škod na zdraví i škody na autě, v bytech, například vzniklé škody pádem stromu, rozbité sklo při sečení křovinořezem, pokud vzniknou vinou města Uherský Brod.

Počet úrazů ale narůstá

Ze statistik ale vyplývá, že počet úrazů nebo přesněji počet odškodněných rok od roku narůstá. „V roce 2011 jsme ve městech, která jsou u nás pojištěna, vyplatili odškodné více než třem stovkám poškozených lidí. V roce 2012 to už bylo 350 případů a letos zatím 370. Kolik to bude letos přesně, ale teprve uvidíme, protože nejkritičtější období zimy právě začíná," uvedl Marcel Klaban, ředitel Odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Až do desetitisíců

V případě takových úrazů se nejedná o malé částky. Plnění často přesahuje 40 tisíc korun. „Pokud k bolestnému za zlomenou nohu, které činí cirka 12 tisíc korun, přičteme i vyplacení ušlé mzdy, tedy rozdílu mezi mzdou poškozeného a tím, co mu je uhrazeno z nemocenské po celou dobu léčení, pak se celkové odškodné může vyšplhat až k částkám v řádu desítek tisíc," potvrdil Marcel Klaban.