Kvůli podivným zvukům a obavám kolemjdoucích musela dokonce zasahovat městská policie. Stopy nebezpečných  predátorů nakonec zavedly strážníky do Slováckého muzea.

„Ty zvuky mě vyděsily. Přece jenom při setmění si člověk dává větší pozor, zvláště ve Smetanových sadech. Uslyšet přitom za zády výt vlky či bručet medvěda bylo pro mě v tu chvíli šokující,“ popsala svůj zážitek z nedávné procházky hradišťským parkem Iva Šimíková, která je v současnosti na mateřské dovolené.

I proto se na dané místo vydali městští policisté. Jejich pátrání po podezřelých zvucích je nasměřovalo k budově Slováckého muzea, z jehož vnitřních prostor, jak se později ukázalo, zvuky opravdu pocházely.

Z nečekaného střetu strážníků a zvířat však všichni přítomní vyvázli bez újmy na zdraví. Ke šťastnému vyústění dramatických okamžiků přispěl velkou měrou fakt, že predátorům namísto krve kolovaly v těle pouze piliny.

„Zvuky, kterých si mohli povšimnout někteří kolem-jdoucí ve Smetanových sadech, jsou vydávány tlampačem našeho muzea jako takové netradiční upozornění na nově otevřenou výstavu Vládci noci,“ vysvětlil za Slovácké muzeum Pavel Princ.

Právě v expozici nové výstavy se mohou návštěvníci setkat s jeleny, vlky, medvědy, ale i se světluškami, netopýry či kunami. Tematicky jsou tato zvířata vyskytující se v našich klimatických podmínkách zasazena do nočního přítmí, takže je zájemcům u vstupu k dispozici baterka pro jejich detailní prohlídku.

„Tradičně spojované zvuky s některými exponáty jsme nechali především v nočních hodinách hrát tak, aby byly slyšet po téměř celých Smetanových sadech. Vše jsme samozřejmě měli s policisty domluveno a město o všem vědělo. Zásah strážníků byl proto veden pouze naoko,“ nechal se slyšet Pavel Princ.

U neobvyklého způsobu prezentace městští policisté asistovali vůbec poprvé. Velitel městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík však potvrdil, že jsou hlídky o akci dobře informovány.

„O této netradiční výstavě jsme samozřejmě byli s předstihem obeznámeni, zároveň byl poskytnut i telefonický kontakt v případě nějakého dotazu či stížnosti na produkci zvuků zvířat,“ prohlásil Vlastimil Pauřík.

I vzhledem ke kamerovému bodu na místě reprodukce tak mají policisté dostatečný přehled o vlivu zvuků na kolemjdoucí. „Zatím jsme však žádné neobvyklé chování na záznamu v souvislosti s propagací Slováckého muzea nezaznamenali,“ dodal velitel městské policie.

Navštívit výstavu Vládci noci mohou zájemci až do čtvrtého března příštího roku. Možná je také opětovná návštěva, protože není podle Pavla Prince vyloučeno, že se s postupem času bude expozice o další zajímavé kousky ještě doplňovat.