„Jestli med podraží, bude to obdobné jako u ostatních potravin, a to spíše z komerčních důvodů. Já budu prodávat med za stejnou cenu jako loni,“ řekl salašský včelař Jiří Janováč (69).

Netajil se tím, že letošní snůška medu jej mile překvapila. Po jarních mrazech očekával, že květového medu nebude dostatek, ale včely si přece jen kvetoucí rostliny našly.

„V těchto dnech vytáčím od 16 včelstev poslední lesní med a vzápětí začínám s přikrmováním včel a s jejich léčbou proti varroáze. V průměru jsem od jednoho včelstva dostal skoro 40 kilo medu,“ svěřil se Jiří Janováč.

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.
Kraj přispěje Uherskohradišťské nemocnici dalšími 17 miliony

Vrásky na čele udělala slabá snůška květového medu salašskému Stanislavu Daňkovi (79), který se včelaření věnuje 40 let.

„Na jaře květy stromů pomrzly, a to, co včelky do úlů přinesly, kvůli chladnému počasí spotřebovaly. Naštěstí chřibské lesy zamedovaly, takže celkově je letošní snůška medu stejná, jako ta loňská,“ povzdechl si včelař.

Včely má už skoro zakrmené a rovněž on je už léčí proti varroáze. Připustil však, že med, zejména lesní, by letos mohl o desetikorunu podražit, až na 150 korun.

Že by se ale jako kdysi cenově rovnalo kilo medu kilu másla, s tím nesouhlasí Karel Hladiš, předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Uherské Hradiště.

Ilustrační foto
U třech uhynulých divočáků na Slovácku nebyl mor prasat prokázán

„Dvě stě korun za kilo medu by včelařům zákazník asi nezaplatil. Počítám, že u nás v Nivnici se bude spotřebitelská cena světlého květového medu pohybovat kolem 150 korun za kilo. Lesní med je v naší oblasti vzácností. Vesnice je totiž dost daleko od Bílých Karpat i Chřibů,“ konstatoval šéf včelařů na Slovácku.

Poměrně pozitivně hodnotí sezonu kunovický včelař Miroslav Ostrožík (64), který má svá včelstva na Stříbrnických pasekách v Chřibech.

„Letos jsem měl včely v dobré kondici a přinesly mně hodně květového medu. K celkově dobré bilanci přispěla i medovicová či lesní snůška, která v oblasti, v níž včelstva mám, ještě neskončila,“ neskrýval radost Kunovjan.

Netajil se tím, že kilo medu do zákazníkem přinesené sklenice bude prodávat za 120 korun, v jím dodané sklenici o desetikorunu dráž. Zakrmovat včely a léčit je proti varroáze začne až v půli srpna.

Kupkofestu vyšlo počasí. Lidi se bavili, ale přišlo jich málo
Kupkofestu vyšlo počasí. Lidi se bavili, ale přišlo jich málo