„Vlivem velkých výkyvů počasí byla letos květová i medovicová snůška na Salaši zhruba o třetinu nižší než loni," posteskl si Stanislav Daněk, který se včelaření věnuje přes třicet let. Loni dostal od jednoho včelstva v průměru 51 kilogramů medu.

Medovicovou snůšku podle něj ovlivnilo navíc to, že se nenamnožilo dostatek producentů medovice, tedy mšic, červců a mer, kteří nabodávají pletiva stromů a vysávají šťávu, jíž rostliny zásobují mladé výhonky.

Sezona je minimálně o třetinu horší

„Z této šťávy pak producenti medovice spotřebovávají bílkovinnou část pro svoji obživu, sladkou pak vylučují ve formě kapek. Tu potom sbírají včely a vyrábí z ní medovicový lesní med, který je tmavě zabarvený," doplnil Daněk.

S jeho odhadem produkce medu souhlasil i jankovický včelař Antonín Malenovský. „Podle mých odhadů budu mít letos o polovinu medu méně, než jsem měl od stejného počtu včelstev vloni," posteskl si Malenovský. Ze slabší snůšky medu jsou na Slovácku smutní i další včelaři. „Letos jsme dostali od našich včeliček o dvě třetiny medu méně než v loňském roce. Stejně jsou na tom i další včelaři v našem regionu," bědovali manželé Jan a Hedvika Vintrovi ze Strání.

Včelaři jsou schopní poptávku uspokojit

Spotřebitelé se ale podle odborníků nemusejí bát nedostatku medu nebo výrazně vyšších cen. „Medu bude opravdu méně než loni, kdy byla příroda ke včelám i včelařům štědrá. Žel, prognóza se vyplnila, protože letos selhala takzvaná lesní snůška. Les prostě nemedoval hlavně kvůli neobvykle suchému počasí," nastínil jádro problému Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů (ČSV). Podle jeho vyjádření jsou čeští včelaři schopni kvalitním medem vnitřní trh uspokojit.

Stanislav Daněk ze Salaše se věnuje chovu včel přes třicet let.

Stanislav Daněk ze Salaše se věnuje chovu včel přes třicet let. FOTO: Zdeněk Skalička.

„Na otázku, zda je letos medu dostatek či ne, nelze jednoznačně odpovědět, protože pohledy včelařů jsou velmi rozličné. Někdo má medu dost, jiný si stěžuje," přiznal včelař z Ostrožské Nové Vsi a jednatel okresního výboru Českého svazu včelařů František Nešpor. Letošní rok byl podle jeho vyjádření malou kopií roku minulého.

„Jarní snůška se vydařila, lípy mnoho nektaru neposkytly. V naší lokalitě je to ale obvyklý jev. K vylepšení snůškových podmínek můžou přispět zemědělci, u nás k tomu ale bohužel nedochází," povzdechl si Nešpor. Podotkl že ti se specializují spíše na obiloviny a kukuřici, řepku nesejí a z toho nemají včelaři radost.

Zdrojem pozdní snůšky může podle něj být při vhodném teplém počasí slunečnice. „Tu nám družstevníci také nesejí. Nemáme poblíž ani les, zejména jehličnatý, který bývá zdrojem medovicového medu, nesprávně medu lesního. V minulosti, kdy se tu místo vodních ploch štěrkopísku vlnily louky, byly snůškové podmínky příznivější," zavzpomínal Nešpor. Nyní jsou podle něj louky pouze v okolí lázní, proto téměř polovina včelstev z Nové Vsi je v lázeňském parku. „Má to však nevýhodu, protože je to lokalita takzvaně převčelená," ťal do živého Nešpor.

Posteskl si, že v tamním katastru jsou snůškové podmínky mizerné. Přesto se podle něj letošní jaro vydařilo a tento rok je srovnatelný s loňským. „Oba roky byly snůškově průměrné a včelaři zažili už roky lepší i horší. Ty horší měl můj kamarád a dobrý včelař ze Zlínska," potvrdil Nešpor. Dodal, že od osmdesáti včelstev dostal jen 265 kilo medu. A přitom na tom nebyl nejhůř, protože někteří včelaři medomet letos ani nevytáhli.

Také na Slovensku byla letošní produkce medu nižší a jeho cena se pohybuje od šesti do 8,5 eura. Podle některých včelařů ze Slovácka by mohla cena medu také vystřelit nahoru. „V Ostrožské Nové Vsi se drží ceny medu na stejné úrovni jako vloni. Jsou i takové odhady, že by u spolehlivého včelaře mohlo stát kilo medu až 130 korun," připustil Nešpor. Podle mínění salašského včelaře Stanislava Daňka se cena medu v Česku příliš nezmění. „Je na každém včelařovi, jestli cenu medu zvedne, nebo ponese ztrátu sám," neodpustili si poznámku manželé Vintrovi ze Strání.