„Jaro bylo příznivé. Pohled na rozkvetlé stromy, keře, louky a zahrady potěšil oko každého včelaře. Nebýt období zmrzlých mužů, mohla by být snůška medu ještě lepší,“ nechal se slyšet třiasedmdesátiletý Stanislav Daněk ze Salaše, který se včelaření věnuje přes třicet let a letos vytěžil od jednoho včelstva v průměru 35 kilogramů medu. Spokojený s průměrnou produkcí 40 kilogramů medu od včelstva je i salašský včelař-začátečník, čtyřiašedesátiletý Jiří Janováč. „V současné době už také meduje les, který dává zvláště kvalitní tmavý med, po němž je ze strany odběratelů velká sháňka,“ potvrdil Janováč, který se stará o osm produkčních a šest mladých včelstev.

Také na území Uherskobrodska byla letošní produkce medu ve srovnání s předcházejícími dvěma roky výrazně vyšší. Potvrdil to například Jan Vintr ze Strání, který včelaří třiačtyřicet let. „Letos byla v našem regionu velmi dobrá květová i medovicová snůška. Přesto, že medu je u nás letos hodně, levnější asi nebude. Loňský rok byl totiž pro většinu včelařů prodělečný,“ tvrdí zkušený včelař.

Podle nivnického včelaře a předsedy okresního výboru Českého svazu včelařů (ČSV) Karla Hladiše, který se stará o patnáct včelstev, bylo letos počasí příznivé. „Průměrný výnos medu květového na jedno včelstvo se pohybuje mezi 25 až 30 kilogramy, místy je i vyšší,“ poznamenal Hladiš.

I podle Novovešťana Františka Nešpora nastupovalo letos jaro pozvolna, bez velkých teplotních změn. „Včely měly čas na jarní rozvoj a při květu řepky již byly v plné síle. Při řepce bylo počasí ideální, a to se projevilo i v bohaté jarní medné snůšce. Medný výnos může ještě vylepšit slunečnice,“ připouští Nešpor. Nezastírá, že včelař který slunečnici v okolí nemá a stanoviště má odkázané jen na květové snůšky, může včely pomalu připravovat na zimu, protože na květech už jen paběrkují.

Nešpor ani Hladiš nepředpokládají, že cena medu půjde dolů. „Ceny vstupů, hlavně cukru ke krmení, jdou stále nahoru. Vloni bylo medu nedostatek a med podražil jen o velmi málo, proč by se měl letos prodávat levněji,“ řekli svůj názor oba včelaři. Kilogram medu se v současnosti na tuzemském trhu prodává v rozmezí za 100 až 120 korun.

Čeho se však včelaři na Slovácku nejvíce obávají, to je včelí mor. Zda může zahrozit i na Slovácku, na to odpověděl Petr Jínek, vedoucí oddělení ochrany zdraví zvířat Krajské veterinární správy Zlín. „Včelí mor samozřejmě vždycky hrozí, protože nákazová situace v České republice není zase tak růžová. Pokud se týká Zlínského kraje, evidovali jsme ohniska včelího moru na Kroměřížsku a Vsetínsku, ale ta už jsou zlikvidována. V současné době jsou tam jen ochranná pásma,“ potvrdil Jínek a dodal, že jen jedno ohnisko včelího moru je evidováno v okrese Zlín. „Na Uherskohradišťsku se zatím žádný včelí mor neobjevil,“ prohlásil Jínek.