Od 10 hodin dostanou na medovém jarmarku prostor chovatelé včel a producenti medu, výrobci medovin, medových perníčků a oplatků, medových krémů a dalších včelích produktů. V jedenáct hodin odstartuje hygienická ochutnávka několika vzorků medu, od 14. hodiny košt medovin.

Jak už je tradicí, s třídenním předstihem před 17. ročníkem medovinového koštu se sešla degustátorská komise, v níž zasedli včelaři, vinař a výrobci medovin, aby zhodnotili chuť, barvu, vůni a vzhled kvašeného alkoholického nápoje vyrobeného z medu a vody, ale také různě ochuceném.

Starý Světlov a cesta k němu.
Pěšky na Starý Světlov a Komonec? Tajemná krajina i motorkáři řádící na hradbách

Výsledek koštu se návštěvníci skanzenu dozvědí v sobotu v 15.30 hodin, kdy bude udělen titul Král medoviny 2021. Už jedenáctkrát se stalo absolutním šampionem a Králem medoviny Vinařství Antonína Přílučíka z Jalubí.

„V opevněném hradisku proběhne soutěž v hodu oštěpem s názvem Modřanské žihalo. Tahákem akce bude 12. ročník recesistické soutěže ve stloukání másla družstev. Do stloukacího taktu bude čtyřem soutěžícím týmům vyhrávat v medovém tónu slovácká cimbálovka,“ prozradil správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.