Ta tam předvedla postupy, ale i vybavení, které v současnosti armáda České republiky využívá na svých zahraničních misích. Mezi střelnými zbraněmi navíc nechyběli ani tři kousky z nedaleké uherskobrodské České zbrojovky.

„Máme tady standardní útočnou pušku BREN 805, ačkoliv probíhá přezbrojování na modernější typ, pořád se jedná o nejpoužívanější výbavu armády. Vedle ní pak můžete vidět pistoli CZ 75 fantom. Kromě speciálních složek nosící Glocky je taktéž nejčastěji k vidění,“ popsal Ladislav Kabát dva výrobky České zbrojovky, s nimiž jsou vojáci nasazováni do akce.

Žáci se tak mohli celé dopoledne seznamovat s činností vojáků, z nichž někteří už mají za sebou misi například v Afghánistánu. Pro Základní školu UNESCO se jedná o třetí ročník projektu Příprava občanů k obraně státu, který hostí ve svých prostorách. „Jde o jednu z nejoblíbenějších akcích na naší škole. Je to jednoduše unikát vidět skutečné profesionály, kteří už zažili výjezdy do zahraničí a mají zkušenosti s krizovými situacemi,“ dodal ředitel školy Jan Vorba.