Osmnáctiletý Maxim Jilík vyrazil 10. července z Uherského Hradiště na pěší pouť k chorvatskému pobřeží Jaderského moře do města Rijeka. Jeho cestu po turistických trasách mapuje Deník, na jehož stranách se čtenáři každý pátek dočtou, kolik kilometrů za uplynulý týden mladý Hradišťan ušel, kam právě dorazil a co zažil.

Po dvou týdnech pěší tůry absolvoval od maďarského města Sopron vzdálenost asi 220 kilometrů a ve středu 24. července se nacházel u městečka Mureck na Rakousko - slovinské hranici.

„Terén, kudy procházím teď, se oproti rovinkám v prvním týdnu mého putování změnil. Trasa je kopcovitá a dává mi zabrat. Maďarskem jsem nakonec šel jen jeden den. Měl jsem problém se tam dorozumět, protože místní mluví převážně jen svým jazykem a Anglicky ani Německy moc neumí. Proto jsem se vrátil do Rakouska a pokračoval na jih jeho hraničním územím,“ vysvětluje Maxim Jilík své cestovní peripetie. Puchýře mu prý už potíže nedělají.

„Vnímám je jako přirozenou součást svého pochodu, nohy si zvykly a boty jsou prošlápnuté. Krizových je každý den prvních patnáct minut a pak už je to v pohodě,“ usmívá se poutník ze Slovácka.

Vstřícnost lidí je neuvěřitelná

Co si však nemůže vynachválit, to je vstřícnost lidí, které cestou potkává.

„Dobrosrdečnost Rakušanů je vůči mě místy až neskutečná. Často mi nabízejí jídlo a pití, když sedí před domem na zápraží a ptají se odkud jdu a kam. Mnohokrát se mi stalo, že jakmile jsem se večer usadil v hospodě ke stolu, tak jsem vzbudil takový zájem štamgastů, že za mě zatáhli útratu,“ líčí Maxim Jilík své zážitky.

Výjimkou nebyly ani nabídky k přespání, kterých vždy využil.

„Zpravidla mě uloží v obýváku nebo v pokoji pro hosty a u hostitele se můžu i osprchovat,“ dodává Hradišťan.

Vrásky na čele mu však dělá následující týden, kdy se mu na trase vyskytly komplikace.

„Musím to vzít oklikou na západ. Zaregistroval jsem totiž upozornění o častém výskytu medvědů v oblasti, kudy jsem měl v plánu Slovinskem jít, proto ji pro jistotu obejdu,“ vysvětluje Maxim Jilík.

Další díl uvedeme v pátek 2. srpna.