V současné době bydlí v ubytovně na okraji města. Zástupci úřadů ale toto bydlení označili za nevhodné pro děti a její dceru Aničku umístili do dětského domova. V těchto dnech se má případem Blanky Janků zabývat soud, který rozhodne, jestli dítě zůstane v dalších měsících v dětském domově, nebo jej vrátí matce.

„Budu o ni bojovat až do konce. Mohu ji prakticky denně navštěvovat a holčička je v podstatě v domově částečně i spokojená. Netají se ale tím, že se jí stýská a že ji dětský domov nemůže mámu nahradit,“ říká Blanka Janků, jež bezesporu patří mezi nejznámější matky Slovácka. Kvůli své povaze rebelky, která si nenechá nic líbit, si totiž „vysloužila“ pozornost v podobě série článků v médiích i vlnu reakcí ze strany veřejnosti. Na rozdíl od kritiků se ale Janků nebojí říct svůj názor veřejně.

V čem tkví její problém? Ještě před nedávnem patřila mezi klientky azylového domu pro matky s dětmi ve Véskách. Provozovatelé zařízení jí vytýkali, že se nestará o svou pětiletou dceru Aničku a že má problémy s alkoholem. Blanka Janků se ale proti všem nařčením brání a dodnes argumentuje, že nařčení jsou nepodložená. Důvodem pro pomluvy jsou podle ní nesouhlasné kroky, které v minulosti učinila proti vedení azylového domu.

„Postavila jsem se proti odebrání televizních přijímačů z pokojů. Ze strany vedení se mělo jednat o jakási úsporná, ekonomická opatření, která by ale zejména dětem klientek přinesla řadu nevýhod. Ve své stížnosti jsem uspěla a televize na pokojích zůstaly. Od té doby jsem ale byla vedení tohoto zařízení trnem v oku,“ tvrdila Janků.

Ředitelka azylového domu chtěla svého času pobyt Blanky Janků ukončit ještě před vypršením řádné nájemní smlouvy. Janků se tak mohla stát historicky první vyloučenou klientkou azylového domu ve Véskách.

„Má problémy s alkoholem, za květen stále nemá zaplacený nájem, do azylového domu chodí z vycházek pozdě. Tyto problémy se stále opakovaly, proto jsme se rozhodli ji z našeho zařízení vyloučit,“ komentovala tehdy situaci ředitelka azylového domu Jana Skuciusová.

Poté, co se o případ možného vyloučení Blanky Janků z azylového domu začal zajímat Slovácký deník, změnili zástupci vedení zařízení názor.

„Klientce jsme dali poslední šanci. Brali jsme ohled na její dceru. Jednalo se ale o poslední varování. Pokud by se paní Janků ještě jednou provinila proti provoznímu řádu naší organizace, od vyloučení by ji nic nezachránilo,“ připomněla případ Blanky Janků Skuciusová.

Po vypršení nájemní smlouvy Blance Janků nezbylo nic jiného, než azylový dům opustit. Její konflikty s rodinným příslušníky vyvrcholily odchodem z jejího domova a střídáním náhradního bydlení. Případ museli řešit pracovníci sociálního odboru, kteří ženě nakonec dítě odebrali.

„Co bude dál? Intenzivně hledám nové bydlení. Usilovala jsem o byt v některém z bytových objektů hradišťské nemocnice, nicméně prozatím jsem neuspěla. Snad ale ještě zástupci nemocnice mou žádost přehodnotí, udělají výjimku a byt mi poskytnou. Mým cílem je dostat svou dcerku co nejdřív zpátky. Bez ní můj život nemá ten správný význam,“ poznamenala Blanka Janků.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Již dříve uveřejněné texty naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články.