Kam s dětmi? K sousedům!

„Na tento problém upozorňuji už druhým rokem. Protože, už vloni jsme museli odmítat děti, které k nám měly chodit na čtyři hodiny denně,“ vysvětlila Kuntová. Při letošním zápisu proto školka přijala pouze tolik dětí, kolik v září půjde do školy. Jejich počet se zastavil na čísle osmnáct.

Jednou z rodin, které mají smůlu, jsou Smělíkovi. „Já ještě nemám takzvanou vícerychlostní mateřskou, a tak to znamená, že si nemůžu hledat novou práci,“ povzdychla si Lenka Smělíková.

Avšak maminky, které již vícerychlostní mateřská postihla, musí řešit ještě závažnější problém. „Mně mateřská dovolená končí v lednu, a tak doufám, že naše dítě vezmou v sousedních Traplicích, kde mají zatím volno. Tato varianta však je možná pouze proto, že máme auto,“ poznamenala Jana Nevrlová s tím, že jinak by mohla také přijít o práci.

Zmiňované maminky se rozhodly jednat a po schůzce s ředitelkou základní a mateřské školy připravují dalšími rodiči podepsaný dopis s požadavkem na řešení problému. Ten se chystají odeslat starostovi obce Karlu Malovanému. „Snažíme se hledat optimální variantu. Je sice možné, že za pět let bude dětí zase méně, ale i pak bude lepší mít rezervu,“ poznamenal Malovaný. Radní celou situaci chtějí řešit tak, že opraví prostory na zdravotním středisku, kde měla být pobočka základní umělecké školy. Mateřská škola tak získá novou třídu, až pro patnáct dětí. Plánovaná anabáze však bude trvat nejméně rok.

Nedostatek míst řeší i jinde

Podobné starosti mají například i v Uherském Hradišti. „Žádáme kraj o navýšení počtu dětí v Základní a Mateřské škole Větrná o jednu třídu pro pětatřicet dětí. Tento problém řeší v celé republice,“ poznamenala Božena Tvrdíková z odboru školství uherskohradišťské radnice.

Před časem hledali nové prostory pro další třídu v mateřské škole také v Hluku. Nakonec radní využili prostorů staré školky, ve které mimo jiné sídlí i pobočka banky.

Již dříve uveřejněné texty na téma kapacita mateřských škol naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články