Úředníci přiznávají, že oprava nabrala téměř měsíční zpoždění. Je tedy jisté, že tradiční poutní událost letos náměstí mine. „Žádné atrakce ani stánky tam nebudou," potvrdil brodský místostarosta Jan Hrdý (ODS). Lidé, kteří mají možnost práce sledovat každý den, se tomu příliš nediví. „Často vidím, že jeden pracovník dělá a další tři kolem něj stojí a dívají se. Stejně tak, když pracuje třeba bagr, maximálně jeden dělník se zapojí a další se dívají. Kdyby pracovali opravdu všichni, možná by bylo už hotovo," popsala své postřehy Michaela Mahdalíková, která pracuje v jedné z provozoven přímo na náměstí.

Skutečné příčiny zpoždění se snažil vysvětlit starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL). „Očekávali jsme, že práce začnou hned po podpisu smlouvy. Firma ale vyřizovala objízdné trasy a změny dopravního značení, a tak se hned na začátku nabralo téměř měsíční zpoždění," uvedl uherskobrodský starosta. Další problémy podle něj způsobilo také špatné počasí, ale i kanalizace, u které se zjistilo, že má jiný spád, než se původně předpokládalo, a proto ji bylo zapotřebí vyspádovat jinak.

Úředníci si jsou sami vědomi, jaké nepříjemnosti pomalé práce obyvatelům města Komenského působí. „Jde samozřejmě o centrum Uherského Brodu, což komplikuje život všem motoristům a návštěvníkům. Nebudeme proto tolerovat žádné další zpoždění a budeme od dodavatele vyžadovat dodržení všech původních termínů a případně požadovat sankce, které máme sjednány," hrozí Patrik Kunčar.

Zoufalí začínají být především prodejci. „Kvůli stavu náměstí se po něm prakticky nedá ani chodit, díky čemuž se mu už lidé začínají vyhýbat. Je znát citelný úbytek zákazníků a to včetně víkendu. Dříve sem chodili na vycházky či posedět ke kašně, dnes je sem vůbec nic netáhne," povzdechla si Michaela Mahdalíková. Ta nechápe ani samotný postup prací. „Původně bylo jasně stanoveno, kdy se bude která část náměstí opravovat. Myslela jsem, že nepřístupná bude vždy jen právě ta část. Dnes je to tady ale rozkopané celé, působí to na mě, jako by ten projekt nebyl vůbec promyšlený," dodala mladá prodavačka.

I přes skluz brodská radnice doufá, že se vše stihne ještě letos. „Víme, že čtvrtá etapa, která je na západní straně za kostelem, se nejspíš v termínu nestihne uskutečnit, nicméně i tak zhruba 80 procent náměstí bude hotovo. Doufáme, že vše kompletně doděláme do konce října. Je pro nás nemyslitelné, aby se práce přesunuly do příštího roku," konstatoval starosta Uherského Brod Patrik Kunčar.

Cílem brodské radnice je dodat centrálnímu náměstí příjemnější a modernější tvář, stejně jako vyřešit dlouhodobý problém bezbariérových přístupů. Sami obyvatelé města tuto iniciativu vnímají různě. Zatímco například Kamila Vítková opravu podporuje, jiný názor má Martina Uherková. „Podle mě náměstí tak velkou opravu nevyžadovalo. Neřešené jsou spíš jiné ožehavé lokality, jako třeba parkování na ulici Tkalcovská," naznačila obyvatelka centra Uherského Brodu.

Práce na Masarykově náměstí obnáší opravy a předláždění chodníků po celém jeho obvodě žulovou dlažbou. Za použití stávající dlažby budou rovněž předlážděny komunikace a parkoviště. Přeložen bude vodovod a kanalizace, kterou doplní kanalizace dešťová. Bue zmodernizováno veřejné osvětlení, dojde k úpravě rozvodů městského rozhlasu, rozmístěny budou elektrosloupky pro trhy, koncerty a další akce konané na náměstí. Nové prostranství doplní 35 laviček, košů či stojanů na kola, nové prodejní plochy, plakátovací plochy, informační panely i pítko. Upravena bude rovněž veřejná zeleň, kterou obohatí více než dvacet nových stromů. Ve východní části náměstí vznikne parkovací plocha pro 70 vozidel. Novinkou bude přechod pro chodce od uličky Příčná, doplněný bezpečnějším nájezdem pro kočárky a imobilní. Dojde ke snížení chodníku na horní straně náměstí a naopak ke zvýšení spodního chodníku, tak aby byly výškové rozdíly co nejmenší. Práce na centrálním náměstí trvají od letošního května, hotovo mělo původně být do růžencové pouti o prvním říjnovém víkendu. Celkové náklady dosahují téměř 34 milionů. Město uhradí polovinu, zbývající částka je financována z fondů Evropské unie. Na opravy náměstí posléze naváže rekonstrukce objektu Městského úřadu, takzvané kachlíkárny.

Autor: Adéla Buráňová