Tvrdí to zkušený dendrolog, kterého do Hradiště pozval k prohlídce stromů jeden z místních ochránců zeleně.

Oba prozatím trvají na zachování anonymity, přestože svou identitu redakci Slováckého deníku prozradili. „Čekám na písemný dokument, který mi dendrolog přislíbil. Pak ho i se jmény předám redakci,“ tvrdí ochránce zeleně z Uherského Hradiště.

Brněnský dendrolog mimo jiné poukázal na nevhodné usazení stromů v betonových objímkách vyplněných zeminou. Takto vysazené stromy prý může beton doslova dusit. Připomněl také, že stromy, které by mohly skončit pod zuby pil, v kořenech ukrývají cenné populace brouků a jiného hmyzu. Tyto kolonie by prý následkem likvidace stromů zanikly.

Svůj názor sdělil i pracovník odboru životního prostředí Květoslav Fryšták.

„Je pravda, že stromy rostoucí v dlážděných, respektive jakýchkoliv zpevněných plochách s povrchovou konstrukční vrstvou tímto aspektem trpí. Povrch ze žulových kostek ale patří spíše mezi šetrnější materiály, protože mezi spárami může prosakovat voda a také omezeně pronikat vzduch,“ podotkl Fryšták.

Tlakové zatížení kořenového systému má, podle jeho vyjádření, taktéž negativní dopad na zdravotní stav stromů. „V našem případě to ovšem není rozhodující. Stromy totiž byly již v době výsadby sázeny do zadlážděné plochy, a tudíž jejich kořenový systém byl nucen hledat si prostor pro růst pod vrstvou dlažby,“ vysvětluje zástupce hradišťského odboru životního prostředí.

„S ohledem na stav, kdy je patrné, že kořeny dlažbu nezvedají, se dá předpokládat, že stromy byly zasazeny do správné hloubky a kořeny rostou, kde mají,“ dodal Fryšták.

Oslovení obyvatelé Slovácké metropole nesou některé plány na možnou změnu podoby náměstí s nelibostí. „Stromů by tam mělo spíše přibýt a ne je kácet. Také jsem slyšel, že má být nedaleko kostela podium. Myslím, že by to nebylo vhodné,“ domnívá se Lubomír Sedlář z Uherského Hradiště.

O tom, kdy by mohly stromy z náměstí zmizet, prozatím zástupci města nerozhodli. Oproti původním plánům však prý nepůjde o žádné rozsáhlé kácení. „Uvažujeme o tom, že by v takovém případě šly k zemi pouze dva stromy,“ sdělila před nedávnem mluvčí Uherského Hradiště Petra Zemčíková.

Čtěte také:

Boj za stromy i proti podiu pokračuje

Ochránci zeleně chtějí chránit stromy na náměstí