Největší show se tradičně uskuteční v Hradišti, kde program začne 15 minut před 11. hodinou. Vše odstartuje příjezd svatého Martina na bílém koni v doprovodu římských vojáků.

„Samotné žehnání více než padesáti vzorků od patnácti vinařů ze slovácké vinařské podoblasti začne za znění zvonů přesně v 11 hodin a 11 minut. A aby těch jedenáctek nebylo málo, tak letos máme už 11. ročník akce,“ pousmála se Hana Patková z hradišťského Městského informačního centra.

Mezi hosty nebude chybět ani starosta města Stanislav Blaha. „Vždycky se těším na zkušenost s prvním vínem, které naznačí, jaký ten ročník bude. Letos by prý měl být lehce nadprůměrný, tak uvidíme,“ řekl starosta.

Během programu vystoupí Národopisný soubor hradišťského gymnázia, mužský sbor Old Stars Hradišťan a skupina Memento mori. Po slavnostním zahájení mohou návštěvníci degustovat vína za doprovodu Kunovjanů. Nebudou chybět ani husí speciality.

Na své si v sobotu přijdou i návštěvníci Polešovic. V tradiční vinařské obci se žehnání otcem Josefem Červeněm uskuteční od 15 hodin na dvoře úřadu městyse. Pak za doprovodu cimbálové muziky Litera a Chlapů z Vážan následuje ochutnávka mladých vín. Na „svatomartinské mapě Slovácka“ letos přibude nové místo. Vůbec poprvé se totiž žehnání uskuteční i ve Starém Městě.

„Inspirací nám samozřejmě bylo Uherské Hradiště. A když konečně máme náměstí Velké Moravy a krásný Jezuitský sklep, byla by škoda toho nevyužít. Navíc místostarosta Martin Zábranský je vášnivý vinař, takže se celé akce ujal,“ prozradil první muž Starého Města Josef Bazala.

Svatomartinská slavnost vypukne v sobotu v 16 hodin příjezdem Martina na bílém koni na náměstí Velké Moravy, následovat bude žehnání vín a pokrmů. Od 17 hodin se budou moct zájemci projet v kočáru, v Jezuitském sklepě se bude podávat svatomartinské menu (je nutné mít předobjednávku). K poslechu bude hrát Cimbálová muzika Bálešáci.

Martin na bílém koni bude mít napilno, stihne dvě akce

Je mu čtyřiatřicet, je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Starém Městě. Velká spousta milovníků vína ho zná jako Martina na bílém koni, kterého už tři roky ztvárňuje při žehnání vína v Uherském Hradišti.

Tentokrát bude mít sobotu 11. 11. ještě o něco nabitější. Martina na bílém koni si totiž zopakuje i odpoledne doma ve Starém Městě, kde se žehnání premiérově uskuteční. Předpoklady pro svou roli má ideální – jmenuje se totiž Martin Řimák, takže dokonale evokuje nejen svatého Martina, ale i doprovod římských vojáků. A bílého koně zase symbolizuje jeho rodina – manželka, dcera i syn jsou totiž blonďáci…

„Nikoho lepšího byste zkrátka nenašli,“ směje se obchodní manažer nadnárodní společnosti, která se zabývá výrobou klíčů, vložek a všeho s tím spojeným.

V sobotu bude jednou z klíčových postav Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti i Svatomartinské slavnosti ve Starém Městě.

„Někdo by mohl namítnout, že není ideální, když bude v obou městech stejný svatý Martin. Já si ale myslím, že to jakoby zdůrazňuje vzájemné soužití obou měst na březích Moravy,“ podotýká Martin Řimák, který by si prý přidal i třetí jízdu. „Bylo by výborné, kdyby se žehnalo i v Jalubí, odkud pocházel můj taťka, to bych pak měl komplet.“

Před svou první jízdou v roli Martina prý strach neměl. „Spíš jsem byl plný očekávání, jak bude reagovat kůň. Všechno ale klaplo na jedničku,“ vrací se ve vzpomínkách zpátky Martin Řimák, podle kterého na tom měl velkou zásluhu kůň Nikar, hanoverský valach majitelky Evy Horákové ze Stáje Františka Juřičky. „Je to už starší kůň, takže je klidný. Na jízdu se ale umí vždycky načepýřit a krásně našlapuje,“ chválí svého parťáka.

Jinak je ale podle něj jízda v brnění hodně náročná. „S normálním ježděním se to vůbec nedá srovnat, rytířská výstroj totiž moc pohybu neumožňuje. Klobouk dolů před starověkými jezdci, co na koni všechno zvládali,“ smeká helmu Martin Řimák.

V sobotu na hradišťském Masarykově náměstí očekává víc lidí než obvykle, čáru přes rozpočet by prý mohlo udělat jen počasí. „Zatím pokaždé vyšlo nádherně, tak snad nám bude přát štěstí i letos,“ přeje si.

Lehké obavy má z premiérového žehnání vína ve Starém Městě. „Jsem duší i krví Bálešák, takže to asi bude lehce jiné. Mám trošku strach, že mě budou kamarádi rozesmívat,“ směje se Martin Řimák, který si sváteční den náležité užívá i s rodinou. „I syn se jmenuje Martin, takže se sejdeme rodina, pečeme husu a i to svatomartinské vínečko samozřejmě je,“ uzavírá Martin na bílém koni.