Členové odborné poroty z Folklorní agentury Buchlov, ve složení Miloslav Hrdý ze Zlína, Jana Bílková z Polešovic, František Hrňa a Jan Rybář z Buchlovic, hodnotili v pátek výjimečné marmelády a džemy ve zbrusu nové expozici fotografií s názvem Lidé festivalu česneku. Návštěvníci česnekového svátku v městyse pod hradem Buchlovice, který se ponese v duchu motta Česnek je hrdost a pýcha, tam budou mít možnost do soutěže zaslané marmelády také ochutnat.

Vzhledem k mimořádně úspěšným koštům archivních marmelád a džemů v letech 2009, 2010 a 2012 se Folklorní agentura Buchlov rozhodla, že v nich bude po čtyřleté pauze opět pokračovat.

„Cestou Slováckého deníku jsme v I. čtvrtletí letošního roku požádali občany, aby se nahlédli do svých komor, spižíren a sklepů, zda v nich nenajdou třeba i historické marmelády a nechtěli by se jimi pochlubit při koštu v rámci česnekového festivalu,“ sdělil jeden z jeho hlavních pořadatelů Miloslav Hrdý.

Za archivní vzorek pro letošní rok považovali pořadatelé marmelády a džemy ročníku 2015 a dále do historie. Porotci hodnotili vzhled, konzistenci, vůni, chuť a celkový dojem marmelád kupříkladu z Popovic, Zlína, Prahy, Napajedel, Jalubí, Petrovic, Otrokovic, Příbrami a Uherského Hradiště dvacetibodovým systémem.

„Nejstarší marmeládu, která byla z černého rybízu ročníku 1997, poslal do soutěže Alfred Kolařík z Uherského Hradiště. Vítěznou se stala ale marmeláda ročníku 2014 Anny Vratislavské z Popovic,“ informoval Miloslav Hrdý. Jejímu sladkovišňovému džemu z roku 2002 přiřkli porotci druhé místo a třetí místo pak přisoudili její další marmeládě, a to z černého rybízu.

„Užívali jsme si chuťových zážitků všech marmelád zaslaných do soutěže od Anny Vratislavské. Odměnou jí budou dvě čestné vstupenky na česnekový festival,“ sdělil Miloslav Hrdý. Spolu s dalšími porotci opěvoval sladkovišňový džem vítězky, který skončil s minimálním bodovým rozdílem druhý.  

Odrůdu višní našich předků si pochvaloval Jiří Vratislavský, manžel marmeládové šampionky. „Sladkovišeň nesla název Královna Hortensie, ale zůstala po ní už jen ta marmeláda. Strom, který nám dal na ni plody, jsem musel kvůli výkopu pro kanalizaci, vedoucí zahradou, skácet,“ informoval pan Jiří.

Veřejného projednávání se v kulturním domě zúčastnilo několik desítek Bojkovjanů.
Firmy v Bojkovicích odmítly smlouvu na odstranění pachu a hluku