„Zestručnění má určitou symboliku, dvojsmyslnost a hlavně opodstatnění," stroze jej hájí Marie Šuranská a poodhalí činnost recesistů.

„Pořádáme třeba Svařákový pochod či Babskou obchůzku, sečení humen, udržujeme družební styky s kostelanskými folkloristy, kteří mají ve svém názvu Lajbl a ve výčtu akcí bych mohla pokračovat dál," svěřuje se jednatelka Baně. Jedním dechem mě zve na sobotní šestý ročník burzy krojů a krojových součástí, kterou „baňáci" pořádají.

Ocitnout se na burze, to znamená neminout na ní minitrh neodolatelných zbytečností, což jsou předměty, které vytvořily dovedné ruce členů babického Baně. Návštěvníky okouzlí třeba věnečky nebo srdíčka z voňavého sena, ale také rozmanité postavičky s otýpkami na zádech či panenky s květinami, které z kukuřičného šustí vytvořila Marie Šuranská.

„Do tajů výroby figurek z kukuřičného šustí nás před sedmi lety zasvěcovala v kurzech, pořádanými etnografickým oddělením Slováckého muzea, zkušená tvůrkyně živoucích šusťákových postaviček Františka Snopková z Uherského Hradiště," dělí se se mnou o vzpomínky Marie Šuranská. Lehounké figurky, takzvané šusťáčky, už předváděla před zraky diváků v několika vesnicích Slovácka.

A jaký je její návod na jejich výrobu? Listeny, které kukuřičný klas obalují a jsou pro zemědělce odpadem, se z něj oloupou a nechají náležitě vyschnout. Pak se musí ve vodě oprát a vysířit, aby byly bělejší, ale také konzervované. Samotné postavičky drží tvar díky pevným drátkům

„Udělat rovně stojící figurku je základ. Ale dát jí ten správný pohyb, který odpovídá její činnosti, to už je složitější. Hlavička postavičky je z umně stočeného a vyplněného kukuřičného listu," popisuje výrobu šusťové figurky paní Marie. Dodá, že než začne s její tvorbou, musí šustí máčet. To proto, aby listí změklo a při práci se nelámalo.

„I přesto, že figurky dělám již několik let, považuji se stále za začátečníka, který s obdivem sleduje práci zkušených tvůrkyň," dodává Marie Šuranská, jež proměňuje listy obalující kukuřičné klasy v nejrůznější postavičky, které potěší lidské oko.