Příležitostí k posvátnosti manželského slibu, založeného na smlouvě uzavřené před Bohem, byl 22. ročník osmidenního letního kurzu s názvem Manželská setkání aneb Škola rodičovských a rodinných kompetencí. „Náplní kurzu jsou přednášky, nikoliv nějaká kázání, na téma vzájemných vztahů mezi mužem a ženou v manželství, doplněné prací a cvičením ve skupinkách," uvedl Jan Zajíček, vedoucí letního kurzu. S manželskými páry na něj přijelo 115 jejich dětí a 57 pečovatelů, kteří se o dětskou drobotinu v průběhu přednášek starali, aby se jejich rodiče mohli plně ponořit do dvanácti přednášených témat a svědectví z vlastního života.

„Na programu byly kupříkladu přednášky o křesťanském manželství, zdravém sebevědomí, odpuštění, základech komunikace, pozornosti, které se prolínají každodenním životem manželů," informoval Jan Zajíček. Bez okolků řekl, že velmi otevřeně se hovořilo i o manželské sexualitě.

Zatímco manželské páry se ve skupinkách zabývaly tématikou přednášek nebo problémy ve svých vztazích, o děti se starali pečovatelé. „Snažili jsme se pro tu drobotinu připravit zajímavý a přitažlivý program. Děti mnohdy po jeho skončení ani nechtěly jít ke svým rodičům zpátky, jak je pečovatelé dokázali zabavit," řekli spokojeně Kamila a Jiří Slezákovi, kteří už druhým rokem zastřešovali jako vedoucí skupinu 55 pečovatelů. Sami museli svoje děti nechat u rodičů, aby se mohli naplno věnovat dětem cizím.

„A dělali to opravdu dobře, s plnou odpovědností a láskou. A my, jako pečovatelé-prarodiče, jsme jim v tom, seč jsme mohli, pomáhali. Chtěli jsme, aby manželské páry měly na Velehradě na sebe co nejvíce času," svěřili se unisono senioři Marie a Pavel Mléčkovi, kteří se starali o tři vnuky ve věku od jednoho roku do pěti let.

Marie Celnarová (19) z Bělotína se pochlubila, že jako pečovatelka je na setkání manželů už poněkolikáté a pro letošek si pro své malé svěřence připravila super program. „Děti, které mám ve skupince, jsou úplně zlaté. Je patrné, že jsou vychovávány v křesťanských rodinách. A co se dětem nejvíce líbilo? Jezdit na koloběžkách, hrát si s míčem a být na moc pěkném velehradském dětském hřišti," svěřila se Marie.