Jaroslav Šmíd před rokem autem usmrtil cyklistu, o trestu rozhodne soud asi v lednu

Šmíd narazil do otce tří dětí, který jel na kole mezi Strážnicí a Vnorovy, svým automobilem. Muž zraněním podlehl.

„Výše trestu se bude posuzovat podle toho, jestli se prokáže vše, co tvrdí obžaloba, tedy že opilý zavinil dopravní nehodu, při které došlo k úmrtí člověka,“ informoval okresní státní zástupce Antonín Budiš. Jak doplnil, policie obvinila šestasedmdesátiletého Šmída ze dvou trestných činů, a to z ublížení na zdraví s následkem smrti a ohrožení pod vlivem návykové látky.

V letošním roce se sice měnil trestní zákon, soud však bude Šmída posuzovat podle toho starého. Vždy totiž musí vycházet z toho, který je pro obžalovaného příznivější.

Případ včera projednával Okresní soud v Hodoníně, který vyslechl soudního znalce v oboru lékařství. Od něj zjišťoval, jakou hladinu alkoholu měl Šmíd v krvi v době nehody. „Ta je totiž také důležitá pro určení výše trestu,“ řekl soudní znalec v oboru lékařství Zdeněk Krejzlík. Zároveň však musel konstatovat, že výši alkoholu nejde stanovit, i když podle testů odebraných tři čtvrtě hodiny po nehodě měl řidič v krvi 1,3 promile alkoholu. „Jeho hladinu přesně určit nejde,“ řekl Krejzlík s tím, že nehoda se stala tak krátce po konzumaci alkoholu, že jeho účinky mohly být velmi malé. „Byla to příliš krátká doba, kdy nevím, jak rychle obviněný alkohol vstřebával. Právě v tom je zakopaný celý pes celé této situace,“ vysvětlil.

K soudu se včera nedostavil druhý soudní znalec z oblasti biomechaniky. Ten se při posuzovaní soustředí na úzký výsek nehodového děje, tedy na pohyb těla sraženého automobilem. „Z tohoto důvodu se hlavní líčení odročilo na čtvrtého ledna příštího roku. Obhajoba trvá na jeho výslechu,“ komentovala mluvčí hodonínského okresního soudu Marcela Kolešová.

Policie od začátku prověřovala, jestli byl šestatřicetiletý otec tří dětí při jízdě osvětlený. Ze svědeckých výpovědí i rozboru vyplynulo, že si světla na svém kole před jízdou z práce zapnul.

Antonín Budiš předpokládá, že by měl soud o výši trestu rozhodnout právě 4. ledna. „Pokud se podaří provést výslech znalce, soud bude moct rozhodovat,“ potvrdil.

Deník se už v minulosti pokusil získat i vyjádření manžela Fibingerové. „K ničemu se vyjadřovat nebude. A po tom, co se mediálně po této tragické události, která mě zdrtila, rozjelo, chci jenom spravedlnost,“ reagovala v únoru Helena Fibingerová. Včera měla na mobilu hlasovou schránku.

Zuzana Černá, Jana Rybová