Stalo se tak při bohoslužbě o třetím červencovém pátečním večeru v tamní bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Organizátory akce byli sedmapadesátiletí manželé Hana a Petr Ptáčníkovi z Ostravy.

„Manželské páry přišly do baziliky prosit Boha, aby si i nadále zachovali věrnost a lásku a osvědčili se jako svědkové smlouvy, kterou s nimi uzavřel při jejich prvním svatebním obřadu,“ popisují Ptáčníkovi.

Pár z Ostravy je spolu 35 let

Oni sami si ve velehradské bazilice připomněli 35. výročí, kdy při přijetí svátosti manželství spojili své životy.

„Zavázali jsme se tehdy slibem a dnes jsme jej při slavnostní bohoslužbě před Bohem obnovili,“ říkají manželé Ptáčníkovi.

„Na Velehradě, který se díky setkání rozrostl o 315 lidí, jsme poprvé obnovovali manželský slib v roce 2015. Protože považujeme za důležité manželský vztah obnovit a osvěžit, tak jsme jej před tím obnovovali dvakrát v Ostravě, dvanáctkrát ve Frenštátě pod Radhoštěm, pětkrát v Hranicích, třikrát ve Velkých Karlovicích,“ počítají Hana a Petr Ptáčníkovi, kteří na Velehradě patřili k nejstarším párům.

Dětem z příměstského tábora ležela u nohou metropole Slovácka.
Dětem z příměstského tábora ležela u nohou metropole Slovácka

S manželskými dvojicemi přicestovalo na Velehrad více než sto jejich dětí a šedesát pečovatelek a pečovatelů, studentů středních a vysokých škol, ale i těch, kteří si museli vzít dovolenou, aby se starali o dětskou drobotinu. Třeba v průběhu přednášek.

.Program setkání byl věnován nejfrekventovanějším tématům manželství. Krizi v manželství, prioritám, zdravému sebevědomí, odpuštění, rozdílům mezi mužem a ženou, základům komunikace, vzájemnému porozumění, vyjadřování pocitů, naplňování potřeb, pozornosti pro ženy, pozornosti pro muže a sexualitě.