Dovednostní soutěž Pracovat je normální, kterou pro žáky praktických a speciálních škol připravilo Střední odborné učiliště Uherský Brod, měla i mě přesvědčit, že práce rukama je zábavná a může přinést dobře ohodnocené budoucí uplatnění.

Upéct briošku, nazdobit perníkové srdce, vyrobit plechovou krabičku nebo dřevěnou hrací kostku. Zdá se vám to snadné? Pro mladší generaci je mnohdy přijatelnější vytvořit počítačový program v jazyce C++.

Jednu ze soutěžních disciplín si hodlám coby redaktorka, tedy člověk manuálními činnostmi takřka nepolíbený, vyzkoušet. Připojuji se k soutěžícím pro obor Tesař. Ujímá se mě Jan Skovajsa, student druhého ročníku tesařiny.

Když mi dá do rukou rašpli a mně se podaří hned na začátku z jedné hrany odštípnout kus dřeva, přemýšlím, jestli jsem neměla jít raději k pekařům.

„Musíte to držet opatrně. Taková tříska pod nehtem je docela nepříjemná záležitost," varuje mě Jan Skovajsa, když sáhnu po smirkovém papíru. Po několika minutách už chápu, že opracovávání dřeva není pilování nehtů a opírám se do práce, seč mi síly stačí. Pořádně zabrat, dodržovat bezpečnost a nedávat ruce, kam nepatří. Krychle brzy skutečně připomíná herní kostku.

Když dostanu do rukou aku vrtačku na zahloubení děr symbolizujících čísla od jedničky do šestky, jsem ráda, že nám vedoucí učitel odborného výcviku Zdeněk Stašek ukázal, jak se přístroj ovládá.

„Stačí stisknout toto tlačítko a vyvrtáte díry. Jednotlivé strany si nejprve předkreslíte pomocí plechových šablonek," ukazuje Zdeněk Stašek.

Vrtačku držím v ruce poprvé, výsledek je proto trochu křivý. Obzvláště šestka se mi vůbec nepovedla. Ale když ze svěráku uvolním hotovou herní kostku, stejně jsem na sebe pyšná. Potvrdila se mi tak slova hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, který přijel žáky v jejich snažení podpořit.

„Dnešní hračky už nevedou mladé k tomu, aby manuálně něco dělali. Děti pak nezažijí tu radost, že si něco samy vyrobily," povzdechne si Stanislav Mišák a doplňuje, že přitom často právě obory na učilištích by mnohým absolventům zajistily profesní uplatnění a práci, ve které by cítili spokojenost

V mém případě je už sice pozdě, ale děvčata a chlapce ze základních škol může tato soutěž přesvědčit, že manuální činnost může být zábavná. Neubráním se obdivu vítězům, jejichž výrobky komise ohodnotila jako nejlepší. Ideální briošku opekla Kateřina Pomajbíková z MŠ a ZŠ Veselí nad Moravou. Za svůj výtvor dokonce získala maximální počet bodů.

Svou plechovou odkládací krabičkou nejvíc přesvědčil Alois Ondra ze ZŠ Zlín, Mostní. A v práci se dřevem se jako nejšikovnější ukázal Jakub Hrdina ze ZŠ praktické a ZŠ speciální Uherský Brod. Ale spokojenost vyzařuje i z těch, kteří nezvítězili – vždyť právě sami sobě dokázali, že vzít do ruky rašpli, plech či váleček a něco vytvořit není tak těžké, jak se někdy zdá.