Její majitelkou je šestačtyřicetiletá břestecká kreativní výtvarnice Vlasta Šiková.

„S nápadem, abych si pořídila vlastní galerii na Buchlově, přišel můj manžel. K Buchlovu jsme měli a máme vřelý vztah, protože je tak nějak součástí našeho domova. Já si myslím, že lidé odsud znají ten zvláštní pocit; už vidím Buchlov, už jsem doma. Hrad je dominantou kraje i odkazem našich předků," otevírá svoje srdce dokořán Šiková. A místo pro galerii na hradě je pro ni prostě úžasné! Kamenné, tajuplné a mystické.

„Když jsem tam před sedmnácti lety poprvé vešla, téměř na celé podlaze stály 3 cm vody. S otevřením galerie jsme museli počkat dva měsíce. S vlhkostí svádím neustálý boj dodnes. Zřejmě díky ní a chladu vděčím za to, že je teď ve sklepě galerie, ne hospoda," oddechne si galeristka. Podotkne, že si stále nemůže dovolit vystavovat grafiky, fotky či textilie anebo jen na riziko samotných autorů. V Galerii Š, která je otevřena v hlavní sezoně, tedy o prázdninách, každý den kromě pondělí, vždy zákazníci najdou keramiku, sklo a obrazy. Na jaře a na podzim jsou její dveře otevřeny jen o víkendech.

„Takže zbylé dny v roce pracuji doma, kde se věnuji výrobě šperků. S manželem vyrábíme skleněné kachle, pomocí vitrážní techniky různé skleněné objekty, mísy a vázy. Ve spolupráci se švadlenkou vznikají dámské kabelky a šaty. Pro výdělek vyrobím občas i různé dekorativní předměty, jako jsou kraslice či loutky," poodhaluje ingredienci své tvůrčí činnosti paní Vlasta. Prozradí, že tvoří podle momentální nálady. Tím, že má tvorbu opravdu různorodou, nic se jí neomrzí. „Ráda něco vymýšlím a navrhuji. Mám hory nápadů, ale nemám čas na realizaci," posteskne si výtvarnice a předestře svou představu o výtvarném předmětu. „Měl by to být náš přítel, kterého vpouštíme do našeho osobního prostoru. On nás uklidňuje nebo naopak aktivizuje, stává se součástí našeho života. Výtvarné dílo by nás mělo především uspokojovat psychicky a ne materiálně," je přesvědčena břestecká výtvarnice a galeristka.